Yeni dönem başladı

Yeni dönem başladı, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında yeni dönemin birincil adımı Ankara ’da atıldı.

Yeni dönem başladı
23 Haziran 2022 - 07:25
Yeni dönem başladı,

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında yeni dönemin birincil adımı Ankara ’da atıldı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ’ı getiren özel uçak dün saat 16.10 ’da Esenboğa Havalimanı ’na indi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Veliaht Prens ’i, Beştepe ’de resmi törenle karşıladı. Selman ’ın aracını Cumhurbaşkanlığı önündeki caddede tedarik eden süvariler protokol kapısına dek eşlik etti. Erdoğan, Selman ’ı protokol kapısında karşıladı. Erdoğan ve Selman ’ın yerlerini almalarının gerisinde 21 pare top atışı eşliğinde milli marşlar çalındı.

GÖRÜŞME 1 SAAT 40 DAKİKA SÜRDÜ

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Erdoğan ve Selman, merdivenlerde Türkiye ve Suudi Arabistan bayrakları önünde tokalaşarak gazetecilere poz verdi. Erdoğan ve Selman saat 17.00 ’de baş başa görüşmeye geçti. Görüşme 1 saat 40 dakika sürdü. Heyetler arası röportaj ve akşam yemeğinin arkasından Veliaht Prens bin Selman saat 20.00 ’de Türkiye ’den ayrıldı.
Ziyarette, enerji, ekonomi ve emniyet alanında anlaşmaların imzalandığı öğrenildi.

Yeni dönem başladı

YENİ BİR İŞBİRLİĞİ DÖNEMİ

Görüşmelerin ardındaki yayınlanan iki taraflı bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Görüşmeler, iki ülke arasındaki mükemmel ilişkilerin derinliğini bünyesinde barındıran samimiyet ve kardeşlik ortamında gerçekleştirilmiştir. İlişkiler muhtelif yönleriyle ele gücenmiş; siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik ve kültürel ilişkiler dahil elde etmek üzere ilişkilerde yeni bir işbirliği döneminin başlamasına yönelik iki taraflı istikrar en zinde şekilde vurgulanmıştır. Yöresel ve milletlerarası alanda öne meydana çıkan ve iki tarafın da ağırlık atfettiği gelişmeler hakkında manzara alışverişinde bulunulmuştur. Ortak ticaretin geliştirilmesi, çeşitlendirilmesi ve kolaylaştırılması imkanları ele alınmıştır.

Savunma konusunda iki ülkenin çıkarlarına hizmet edecek, bölgede emniyet ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacak savunma işbirliği alanlarında imzalanan anlaşmaların etkin ayla getirilmesi hususunda mutabık kalınmıştır. İki ülkenin ve halklarının karşılıklı çıkarlarına katkıda bulunacak ve tüm kesimlere fayda sağlayacak şekilde, bölgenin geleceğine hizmet vermek için tarihi kardeşlik temelinde işbirliğini geliştirerek sürdürme kararlılıklarını vurgulamışlardır.

BÖLGEDEKİ KRİZLERE SİYASİ ÇÖZÜM

Turizm alanında işbirliğinin, iki ülke arasındaki turizm hareketinin geliştirilmesinin, potansiyelinin araştırılmasının ve sektörün gelişimine menfaat karşılayan müşterek faaliyetlerin özendirme edilmesinin önemi vurgulanmıştır.

Taraflar, bölge ülkelerinin egemenliğinin ihlal edilmemesini vurgulamışlar ve alan ülkelerindeki tüm krizlere siyasi çözüm bulunmasına, bölgeyi gerilimden uzaktan tutacak ve güvenliği, istikrarı sağlayacak çalışmalara desteklerini vurgulamışlardır. İki ülke, bölgede uzlaşma, istikrar ve güvenliğin sağlanması için yakın işbirliği sürdürme konusundaki kararlılıklarını vurgulamışlardır.”

Yeni dönem başladı

BALKONDAN ANKARA ’YI TANITTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmeler öncesinde Veliaht Prens Selman ’ı, Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinin balkonuna çıkardı. İkili balkondan Ankara ’yı seyrederken Erdoğan, Selman ’a Ankara ’yı tanıttı. İki liderin balkondaki dostça görüntüleri dikkat çekti.

Yeni dönem başladı

KABİNE KARŞILAMADAYDI

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ’ı karşılama töreninde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

 

Yeni dönem başladı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum