Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan 'arpa fiyatı' açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca, "Arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddiaları, gerçeği yansıtmamaktadır. Açıklanan...

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan 'arpa fiyatı' açıklaması
13 Aralık 2021 - 16:43
"Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri sırasında arpa fiyatlarına ilişkin yapmış olduğu açıklamanın çarpıtılarak farklı tipte yansıtıldığı belirtildi. Açıklamada, "Arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddiaları, gerçeği yansıtmamaktadır. Bilindiği gibi arpa üretimi, kuraklık sebebiyle bir önceki yıla göre yüzde 30,7 oranında, buğday üretimi ise geçen yıla göre yüzde 13,9 oranında azalma göstermiştir. Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır" söylendi. 
1 KİLO ARPANIN MALİYETİ, BUĞDAYA GÖRE DAHA YÜKSEK' Arpa üretiminin dekara maliyetinin, buğdaya göre daha az olduğu belirtilerek, "Ancak bu sene kuraklık sebebiyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu sebeple 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur. Öte yandan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatları hasat öncesinde mayıs da açıklanmıştır. Ancak Mayıs ayı sonrasında kuraklığın etkileri ile verimin düşmesi hasat sonrasında ürün maliyeti hesaplamalarına artış yönünde etki etmiştir. Açıklanan maliyet ve fiyatlar, hasat ile beraber oluşan verileri içermektedir. Bu veriler göz önüne alındığında, 2021 senesinde çiftçilerimizin ortalama maliyetinin ve açıklanan alım fiyatlarının üstünde bir fiyatla ürünlerini pazarladığı görülmektedir" ifadesine yer verildi. 
ÜRETİCİYE KURAKLIK DESTEĞİ Ayrıca, kuraklık sebebiyle verim kaybı yaşamakta olan üreticilere kuraklık desteği verilmesine karar verildiği kaydedilerek, "Bu kapsamda 651 bin üreticimize toplamda 2,6 milyar TL kuraklık destek ödemesi aralık ayının ikinci yarısından itibaren çiftçilerimizin hesaplarına aktarılmaya başlanacaktır. Bakanlık olarak daima çiftçilerimizin, üreticilerimizin yanındayız ve onları desteklemeye devam edeceğiz" söylendi."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum