Son dakika... Marmaris'teki orman yangınında son durum! Mücadelede ikinci gün...

Son dakika...

Son dakika... Marmaris'teki orman yangınında son durum! Mücadelede ikinci gün...
23 Haziran 2022 - 10:41
Son dakika... Marmaris'teki orman yangınında son durum! Mücadelede ikinci gün...,

Marmaris'te ormanlık alanda meydana çıkan yangınla çaba son dakiklik devam ediyor. Sabahın birincil ışıklarıyla birlikte 20 OGM helikopteri olmak üzere 27 helikopter ve 14 uçak söndürme çalışmalarına bitmiş katıldı. Yangın, Hisarönü Mahallesi Bördübet Mahallesi 17 adalar mevkiinde önceki gün çıkmış, alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılmıştı. İşte dakika dakika Marmaris'teki yangınla ilgili yaşanan gelişmeler...

03:20 OGM: 2 BİN 604 PERSONEL, 253 ARAZÖZ, 26 SU TANKERİ DEVIR YAPIYOR

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), yangına toplam 2 bin 604 personelin, 253 arazöz, 26 su tankeri ve öteki halk araçları ile toplam 598 araç ile müdahale edildiğini bildirdi. Hem, sabahın birincil ışıklarıyla birlikte 20 OGM helikopteri olmak üzere 27 helikopterin ve 14 uçağın yangına müdahale edeceğinin bilgisini verdi.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında son durum Mücadelede ikinci gün...

01:45 YANGININ GÖNÜLLÜ KAHRAMANLARI

Marmaris ’te geçen yaz meydana çıkan orman yangınında kurulan “Yelken Gönüllüleri” ekibi, sloganları “Alev beklemez” doğrultusunda yangın bölgesinde aktif olarak çalışıyor. Yangının başlamasının derhal gerisinde bir araya gelen gönüllüler Değirmenyanı mevkiinde sürekli alevlere müdahale ederek, yangın söndürme ekiplerine asistan oluyor.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında son durum Mücadelede ikinci gün...

Yelken Gönüllüleri üyesi Soner Kasap, “Dün gece saat 03.00 ’ten beri çalışmalara yardım veriyoruz. Sahadayız ve devam ediyoruz” dedi.

Toprak ve taş zeminde yatarak dinlenen gönüllülerden Sertaç Soğancı ise, Yelken Gönüllüleri olarak alevleri söndürmek için mücadele verdiklerini, ormanı gözetmek için ellerinden gelen ne varsa yapmaya hazırlanmış olduklarını açıklama etti.

20:54 BAKAN KİRİŞCİ OLAY YERİNDEN SON DURUMU AKTARDI

CNN Türk canlı yayınına katılarak son durumu aktaran Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Tam yangının olduğu yerde, Orman Genel Müdürlüğü mobil izlemenin bulunduğu Küfre Koyu'ndayız. Alınması gereken bütün önlemler alındı. Hava sıcaklığının ve rüzgarın artmasıyla birlikte belirtilen bölgelerde olağandışı yangın oluştu. Bütün hava ve yer araçlarımız buralara yönlendirildi. Bizim gece görüş özelliği içeren hava araçlarımız 4 Temmuz itibarıyla envanterlerimize girmiş olacak" dedi. Meteorolojik verileri paylaşan Bakan Kirişci, "Sabahleyin 6-9 arası rutubet yüzde 91 olarak görülüyor. Sabahleyin ve akşam 18:00 arasındaki saatler bizim için son derece değerli. Bu 3 saatte rüzgarın bugün yaşadığımız can sıkıntısı gibi olmayacak" diye konuştu. Muhalefetin eleştirilerine de yanıt veren Kirişci, "İstediğiniz ülkenin helikopter ve uçak envanterine rahatlıkla bakıp Türkiye'nin envanteriyle karşılaştırabilirsiniz. Eğer geçen yıldan ders alınmadılar diyorlarsa matematikle bir problemleri var demektir" ifadelerini kullandı.

20:31 KİRİŞCİ: VATANDAŞLARIN MADDİ ZAİYATI YOK

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangının yerleşim yerlerini korkutma ettiği Değirmenyanı mevkisindeki çalışmaları peşine düşüp takip etti. Alevlerin arasından kurtarılan ’Tarçın ’ isimli köpeği kucağına alıp seven Bakan Kirişci, alan halkıyla da sohbet edip taleplerini dinledi.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında son durum Mücadelede ikinci gün...

Yangınla alakalı son durumu da aktaran Kirişci, "Yangının geçen günkü seyrini ifade etmiştik. Bugün gün içerisinde epeyce iyi gidiyordu, ama muhakkak yerlerde sıcaklığın olağandışı artışından kaynaklı olarak olumsuzluklar var, inşallah oralar da kontrol altına alınacak. Keza hava keza de kara araçlarmız fazla şükür iyi düzeyde, tek bir ağacımız tek bir dalımız bile yanmasın istiyoruz. Şu asıl kadar vatandaşımızın herhangi bir maddi zaiyatı değil, terhis konusunda vaktinde alınan önlemlerimiz vardı" dedi.

19:47 YANGIN KRİZ MERKEZİ TEDBİR AMAÇLI BOŞALTILIYOR

Marmaris yangınının yönetildiği kriz merkezini, yakında olacak olan alevler nedeniyle önlem amacıyla boşaltma işlemi başlatıldı. Kriz merkezi alanında bulunan iş makineleri, araçlar ve helikopter başka bölgelere kaydırılmaya başlandı.

Son dakika... Marmaristeki orman yangınında son durum Mücadelede ikinci gün... Son dakika... Marmaris'teki orman yangınında son durum! Mücadelede ikinci gün..., başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum