Önlem alarmı: Valiliklere 14 maddelik genelge gönderildi

Önlem alarmı: Valiliklere 14 maddelik genelge gönderildi, 81 ilin valiliğine gönderilen genelgede alınması gereken önlemler 14 madde halinde sıralandı:* Orman yangınlarıyla uğraş planları güncellenerek belediyeler, orman teşkilatı, Afet ve Acele Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD.

Önlem alarmı: Valiliklere 14 maddelik genelge gönderildi
23 Haziran 2022 - 07:29
Önlem alarmı: Valiliklere 14 maddelik genelge gönderildi,

81 ilin valiliğine gönderilen genelgede alınması gereken önlemler 14 madde halinde sıralandı:

* Orman yangınlarıyla uğraş planları güncellenerek belediyeler, orman teşkilatı, Afet ve Acele Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve yangın söndürmede görevli diğer kurum ve kuruluşlarla zorunlu koordinasyon arttırılmalı.

SIK SIK DEVRİYE ATIN

* Orman yangınlarının daha fazla meskûn mahal yakınlarında ve hafta sonları yoğunlaştığı göz önünde bulundurularak, orman çevrelerinde , motorlu, motosikletli ve atlı ekiplerce, birliklerce devriyeler gerçekleştirilmeli, özellikle piknik ve mesire yerleri ile ağaçlık bölgelere gidiş-geliş yolları denetleme aşağıda bulundurulmalı, kişi ve araç sorgulamaları arttırılmalı.

FOTOKAPAN KURUN

* Orman yangınlarında sabotaj ihtimali mutlak suretle göz önünde bulundurularak ormanlık bölgelere gidiş-geliş güzergâhlarındaki Şehir Emniyet Yönetim Sistemi (KGYS) ve Plaka Tanıma Sistemleri (PTS) etkin şekilde kullanılmalı, yangına hassas bölgelerin antre-çıkışlarını gösterecek şekilde fotokapan yerleştirilmeli.

* Anız yakılmaması ve anız yakanlar hakkında yasal işlem yapılacağı konusunda vatandaşlar bilgilendirilmeli.

ATEŞ YAKMAYI YASAKLAYIN

* Orman yangını konusunda tehlike içeren bölgelerde ormanlara girişlerin ve ormanların çevresinde ateş yakılması yasaklanmalı.

* Yangın riskinin yüksek olduğu değerlendirilen bölgelerde devriye faaliyetleri arttırılarak dron, maket uçak gibi araçlarla havadan kontrol sağlanmalı.

* Yangın söndürmede kullanılan vasıta, gereç ve ekipmanlardan maksimum ölçüde faydalanılmalı ve vasıta ile ekipman ihtiyaçları gözden geçirilerek tamamlanmalı.

* Piknik alanlarında yakılan ateşin söndürülmesi, alanda yangına sebebiyet verebilecek çöp, cam, pet şişe bırakılmaması, anız veya bitkiler yakılmaması ve orman içerisinde ateş yakılmaması için vatandaşlar uyarılmalı.

İSTİHBARAT TOPLAYIN

* Terör örgütü ve işbirlikçileri göre ormanların kasten yakılmasının engellenmesi için istihbari faaliyetlere tartma verilerek elde edilen bilgiler vaktinde ve içten bir şekilde ilgili ve görevli birimlerle paylaşılmalı.

* Bilhassa sosyal medyada orman yangınlarını ederek kişi/kurumları hedef gösteren, dezenformasyon ve yalan haberlerle orman yangınlarına karşı seferberlik anlayışı ile yürütülen mücadelede devletin iddiaya göre zafiyet gösterdiği algısını oluşturmaya çalışanlara karşısında sayısal verilerin, görsellerin ve yangınların son durumlarına ilişkin paylaşımlar yapılarak kamuoyunun sık sık içten bilgilendirilmesi sağlanmalı.

* Sosyal medyadaki hayali ve provokatif paylaşımların takibi yapılarak bulunanlara yönelik zorunlu adli/yönetimle ilgili işlemler ivedilikle uygulanmalı.

ORMANDA KAMP YAPTIRMAYIN

* Kamping işletmeleri haricinde ağaçlık alanlarda kamp yapılmasına ve çadır kurulmasına müsade verilmemeli.

* Özellikle enerji nakil hatlarından kaynaklanan yangınların önlenmesi nedeniyle ilgili birimlerle koordinasyon sağlanarak zorunlu önleyici tedbirler alınmalı.

* Yangınla mücadelede hava ve yer ekiplerinin su gereksinimlerinin karşılanabilmesi maksadıyla yapılan yangın havuzlarının doldurulması konusunda gerekli hassasiyet gösterilmeli.

Önlem alarmı: Valiliklere 14 maddelik genelge gönderildi

ATLI DEVRİYE

Kuşadası Ulusal Parklar bölgesi ve Salda Gölü civarındaki ormanlık alanlar gibi yangın çıkma olasılığının yüksek olduğu yerlerde atlı polisler devriye geziyor.

Önlem alarmı: Valiliklere 14 maddelik genelge gönderildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum