Meme kanserine yakalanma yaşı 30'a düştü

Sağlık Bakanlığı’nın yayınını yaptığı Türkiye kanser istatistikleri raporuna göre, meme kanserinin 30 yaşına kadar gerilediği tespit edildi. Uzmanlar, rutin muayene taramalarının artık daha erken dönemde yapılmaya başlanması gerektiğini hatırlatıyorlar. Kadınların meme kanserine karşı farkındalıklarının artış göstermesi ve...

Meme kanserine yakalanma yaşı 30'a düştü
20 Ekim 2021 - 17:49
Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Akyol, bu düşüsün özellikle Türkiye’de gözlemlendiğine değindi. Dr. Hüseyin Akyol, 30’lu yaşlara gelmiş her bayanın özellikle ailede meme kanseri hikayesi varsa yıl da 1 defa meme ultrasonu yaptırmalarını öneri etti. MEME KANSERİ GELİŞİMİNDE EN ÖNEMLİ ETKEN: ÖSTROJEN SALINIMI Yağlı beslenme ve obezitenin de meme kanseri riskini arttırdığına değinen Dr. Hüseyin Akyol.

“Meme kanseri gelişmesinde en önemli etken östrojendir. Kişi ne kadar obezse, yağ dokusundan da o kadar fazla ve uzun dönem östrojen salınımı olur. Dolayısıyla vücut aşırı, östrojen etkisi altına girer ve bu durum meme kanseri riskini artırır” dedi. Dr. Hüseyin Akyol, buna ilave olarak hiç doğum yapmamış veya ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmış, bazı hormonal tedavilerin uygulanması gibi risk faktörleri taşıyan bayanların da meme kontrollerinin daha büyük önem taşıdığını ifade etti.

ERKEN TANI ÖNEMLİ Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), her sene Ekim ayında farkındalığı artırmak için dünya genelinde yapmış olduğu farkındalık kampanyalarının bir hayli yararlı sonuçlar doğurduğunu söyleyen Dr. Akyol, farkındalık sayesinde erken tanı ve sağ kalım oranlarının hayli yüksek olduğunu vurguladı. Meme kanserinin erken dönemde saptanmasıyla artık memenin tamamının değil, yalnız küçük bir kesimin alınarak koruyucu meme ameliyatlarının yapıldığını anlattı. Nerdeyse yüzde 100’e yakın sağ kalım oranlarının elde edildiğinden bahseden Dr. Hüseyin Akyol, hastaların hem meme dokusunu kaybetmediğini hem de tedavilerinin sonrasında hayatlarına devam ettiklerini dile getirdi. 20 yaşından itibaren her genç kız ve bayanın kendi muayenelerini yapmalarının çok önemli olduğunu hatırlattı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum