Kılıçdaroğlu: Yollardan, köprülerden geçişlerin tamamını devletleştireceğiz

Kılıçdaroğlu: Yollardan, köprülerden geçişlerin tamamını devletleştireceğiz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Açık Fikirli programının 2'nci gününde sürücü, taşımacı, servisçi, taksici ve minibüsçü esnafıyla bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu: Yollardan, köprülerden geçişlerin tamamını devletleştireceğiz
23 Haziran 2022 - 12:53
Kılıçdaroğlu: Yollardan, köprülerden geçişlerin tamamını devletleştireceğiz,

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Açık Fikirli programının 2'nci gününde sürücü, taşımacı, servisçi, taksici ve minibüsçü esnafıyla bir araya geldi. Efeler Büyük Kasaba İçi Özel Halk Müziği Kooperatifi'nde sabahleyin saatlerinde gerçekleştirilen toplantıya CHP'li Aydınlatılmış Büyükşehir Belediye Başkanı Istek Çerçioğlu, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Kültürlü Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, Kooperatif Başkanı Okan Yalçın ve fazla sayıda kooperatif üyesi katıldı. Toplantıda şoför esnafının sorunlarını dinleyip sorularını yanıtlayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, petrol fiyatlarının artışına uyarı çekerek, "Bunlar sadece Aydınlatılmış'ın sorunu değil. Dertleriniz müşterek. İktidarlar durup dururken zam yapmaz. Nedenleri var. Dünyada petrol fiyatı arttı. Dünyada yüzde 6-7 artıyor, bizde yüzde 300 artıyor. Vergilere ihtiyaç var. o kadar büyük taahhütlerin altına girdiler ki bunlara para ödemek zorundalar. Dolar endeksli paralar. Dünyanın parasını ödeyecekler, laf vermişler. Parayı nereden bulacaklar? Her mazot istasyonu bir ücret dairesidir, bunu unutmayın. Bundan Başka müteahhit Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, işin ve ihalenin yapıldığı yer Türkiye. Niye Türk lirası değil, Amerikan doları? Bu sorunun cevabını bilmelisiniz. Eğer soyuluyorsanız soygun düzenini bitirmeniz lüzumlu. Alın teriyle geçinen herkese benim sözüm var. Bu 5'li çeteden bu devleti kurtaracağım" dedi.

'BEDAVA YAPIYORSAN, PARASINI VERECEKSİN'

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşimizi garantiye alalım diye sözleşmelerde yurt dışındaki mahkemeleri göstermişler. Vicdan sahibi hiçbir dominant, bir vatandaşın soyulmasına 'evet' demez. 65 yaş üzerinde vatandaş, sosyal devlet gereği toplu taşımaya ücretsiz biniyor. Bedava yapıyorsan, parasını vereceksin. 65 yaşın yükünü şoförün sırtına yüklüyorsun. Zaten zamları yapmışsın, perişan etmişsin diğer taraftan 'vatandaşı ücretsiz taşıyacaksın' diyor. İyi bir avukat tutarsanız davaların hepsini kazanırsınız. Ücretsiz nakliye yoktur. Anayasada yasaktır. Gezgin sayısı bellidir. Ne kadarı bedava bindiyse devlet ödemek zorunda."

'MEMLEKET AÇLIKTAN ÖLÜR'

Şoför esnafına 1 hafta kontak kapatmaları halinde neler yaşanabileceğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Sahiden siz 1 hafta bunu yapsanız memleket açlıktan ölür. Yolcuyu, yiyeceği, mazotu, petrolü taşıyan sizsiniz. Hesaplı hareketliliğin kalbi sizin elinizde. Gücünüzün farkındayım. İlle de bunu yapmayın, demokrasilerde meslek sandıktadır. Büyük sıkıntılarınız var. Azıcık daha sabredeceksiniz. Sandıkta ders vereceksiniz. Çocuğunuzun hakkı için, memleketin huzuru için elinizi vicdanına koyacaksınız. Hoş bir ders vereceksiniz. Toplumun haksızlık yapan bir iktidara ders vermesi lüzumlu" dedi.

'YOKSULLUK KADERİMİZ DEĞİL'

Şehirlerarası taşımacılıkta yapacakları düzenlemeleri anlatan Kılıçdaroğlu, "Yollardan, köprülerden geçişi, bunların tamamını devletleştireceğiz. Destek verirseniz böylece dolar bazında olmayacak. Tamamını kamulaştıracağız. Şoförler para ödüyor bu maliyetler nasıl düşecek? Eriyen Türk lirası karşısında fiyat farkı ödüyorsunuz. Bu farklar zam olarak vatandaşa yansıyor. Siz ücretsiz hedeflemek zorunda değilsiniz ki, böyle imkanınız değil. Sesinizi bu kardeşiniz duyuyor. Mersin'de Türkiye'deki bütün şoförlerle bir görüşme yaptık. Nasıl bu dertlerden kurtulacaklarını anlattım. Her önüne gelen kamyon alıp şoförlük yapıyor. Plakanın sınırlanması gerekli. Plaka sizin garantinizdir. Sizin plakalarınızın değeri olmalı. Her önüne gelen bu işi yapamaz. İhtiyaç belirlenmeli. Bundan sonradan araçları yenileyemezsiniz. Otobüs olmuş 6 milyon lira. Hepsinin fiyatları uçmuş. Ufak karlarla hayata tutunmaya çalışıyorsunuz. Hayatın diğer cephesi var. Yarın 'bizim kamyon yaşlandı, yenileyeceğiz' dediğinizde başka bir gerçekle karşılaşacaksınız. Fiyatların patladığını göreceksiniz. Demokratik yollarla saray yönetimini göndereceğiz. İstedikleri kadar bağırsınlar. Bizi tahrik ediyorlar. Polis üstümüze saldırsın bekleyeceğiz. Sandık gelecek bu otoriter yönetimi göndereceğiz. Size sözüm sarayda oturan vatandaşı emekli edeceğim. Milletin kanını emdiniz. Bu milletin gülmeye ihtiyacı yok mu? Alın terinin karşılığını almaya hakkı yok mu? Yokluk bizim kaderimiz değil" açıklamalarında bulundu.

'UMUTSUZ OLMAYIN'

Aydınlıların tarihteki öneminden de bahseden Kılıçdaroğlu, "Bu devletin nasıl kurulduğunu en iyi siz bilirsiniz. Aydınlılar Kurtuluş Savaşı'nın göbeğindeydi. Nasıl oluyor da o fakir cumhuriyet el avuç açmadan fabrikalar kurdu? Şu Anda her şeyimiz var fakat birileri alıyor her şeyimizi. Daima beraber 5'li çeteye çalışıyoruz. Sizin yazınız, kışınız yok, tatiliniz yok, devlete ücret veriyorsunuz. Alın terini döken cefa, öbürleri sefa çekiyor. Bu işi aksine döndürmek zorundayız. Sandığa gidip oyunuzu kullanacaksınız. Gerisini merak etmeyin. Bu memlekette hiç umutsuz olmayın" dedi.

GİRDİLERDEKİ ARTIŞA DİKKAT ÇEKTİ

Kültürlü Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç ise toplantıda yaptığı konuşmada, Okumuş'da Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde (UKOME) alınan kararlarla sorunsuz taşımacılık için çalıştıklarını ifade etti. Son 1 yılda girdi fiyatlarının yüzde 300 arttığını söyleyen Özmeriç, "Girdilerimizin artması nedeniyle hizmet edemeyecek duruma geldik. Açık Fikirli'ın tarım kenti olması nedeniyle üyelerimiz oradan kazandıklarıyla yaşamlarını sürdürüyor. Herkesin sorunları var. Ulaşım esnafı zamlara yetişemiyor. Akaryakıtı karşılayamaz durumdayız. Ulaşım politikası her yerde belirlenmeli. Alıcı sıkıntısı yok fakat zarar ediyoruz. Trafik kazaları da ne eyvah ki gündemden düşmüyor" diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu: Yollardan, köprülerden geçişlerin tamamını devletleştireceğiz, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum