Kılıçdaroğlu: Niteliklere uygun cumhurbaşkanı adayımız çıkacak

Kılıçdaroğlu: Niteliklere uygun cumhurbaşkanı adayımız çıkacak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde kanaat önderleri ve muhtarlarla bir araya geldi.Kılıçdaroğlu, "Bir vatandaşımız, bir ailemiz eğer yatağa aç giriyorsa hepimizin oturu.

Kılıçdaroğlu: Niteliklere uygun cumhurbaşkanı adayımız çıkacak
21 Temmuz 2022 - 18:39
Kılıçdaroğlu: Niteliklere uygun cumhurbaşkanı adayımız çıkacak,

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde kanaat önderleri ve muhtarlarla bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, "Bir vatandaşımız, bir ailemiz eğer yatağa aç giriyorsa hepimizin oturup düşünmesi lüzumlu. Kanaat önderleri ile muhtar arkadaşlarımla yaptığım toplantılara önem veriyorum. Birbirimizi tanımamız lüzumlu. Bu toplantıların yapılma nedeni azıcık da bu. Sizden ayrı bir yaşantım değil benim. Dolayısıyla benim o kadar saraylara böylece lüks hayatlara falan ihtiyacım değil. Onlar beni rahatsız eder. Benim vatandaşım eğer rahatlık içinde yaşıyorsa ben de rahat içinde yaşarım. Bizim Cumhuriyet Halk Müziği Partisi olarak bir eksiğimiz var. Biz başlıca Ankara ’da oturduk. Hoş nutuklar attık. Sonradan dedik ama vatandaş niye bize oy vermiyor? Gelip sizin sofranıza oturmadık. Derdinizi dinlemedik. ‘Ya arkadaş sizin derdiniz nedir? ’ diye oturup konuşmadık. Defalarca Ankara ’dan konuştuk, ondan sonradan sizden oy bekledik. Daha Sonra 'neden vatandaş bize oy vermiyor' diye oturup düşünmedik bile. Ben, Anadolu ’da sizler nasıl yetiştiyseniz o kadar yetiştiğim için sizin sofralarınıza oturmak, sizinle oturup konuşmak, dertleşmek benim görevim" dedi.

'TÜRKİYE'NİN SAMAN İTHAL EDECEĞİ AKLIMA GELMEZDİ'

"Siyaset ahlaklı değilse sorunu çözemezsiniz" diyen Kılıçdaroğlu, "Siyasete giren birey zenginleşmişse, açık ve net söylüyorum; siyasete giren birey ‘ben zenginleştim, köşeyi döndüm ’ diyorsa bilin fakat hırsızlık yapıyor. Türkçesi değil bunun. Ben de girdim siyasete. Devlette bürokrattım. Siyasete girdiğim gün tüm mülk varlığımı kendi internet siteme koydum; ‘benim mülk varlığım budur ’ dedim. Ama siz birdenbire bire zenginleşirseniz çiğ hamam sahibi olursanız, bilmem nerelerde 'yurtlar yapıyorum' diye gökdelenler yapıyorsanız, onların başında sizin çocuklarınız olursa, bu seslenmek ancak birisi malı götürüyor. İşin Türkçesi bu. 'Malı götürmek' ne demektir? Fakirin fukaranın hakkını araklamak demektir. Bir devlet üretirse o devlet dünyada zinde olur. Fakat devlet üretmezse sadece tüketirse o devlet zayıflar. Her şey gelirdi; lakin benim aklıma Türkiye ’nin saman ithal edeceği hiç gelmezdi. Fakat onu da ithal ettik. Sonradan, canlı hayvandı, etti, aklınıza ne gelirse dışarıdan ithal etmeye başladık. Ne yapmamız lüzumlu? Önce topraktan başlamamız lüzumlu. Üstüne sanayi kurmamız gerekli. Üstüne üniversitelerin bilgi üretmesi lazım. Üstüne katma değeri yüksek ürün üretmemiz gerekli" diye konuştu.

‘YABANCILARA MÜLK SATIŞINA KARŞIYIZ ’

Kılıçdaroğlu, konuşmasının peşinde muhtar ve kanaat önderlerin kendisine sordukları soruları cevaplandırdı. Kılıçdaroğlu, "Yabancılara mal satışı dürüst bir başvuru mıdır ve bu durum ülke yararına mıdır?" sorusuna, "Biz yabancılara mülk satışına karşıyız. Buna aleyhinde çıktığımızı söyledik. Sadece o yok tank-palet fabrikasının Katar Ordusu ’na satılmasına da karşısında çıktık. Dolayısıyla biz iktidar olduğumuzda Allah ’ın izniyle önce o tank-palet fabrikasını Katar Ordusu ’ndan alıp şanlı ordumuza vereceğiz. Ordumuzun hastanelerini kapattılar. Hastanesi olmayan dünyada tek ordu Türk ordusu. Bugüne kadar elinden alınan o kadar çok şeyi baştan ordumuza iade edeceğiz" dedi.

'CUMHURBAŞKANI ADAYININ NİTELİKLERİNİ SAYDIK'

Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanlığına çok yakışıyorsunuz; aday mısınız?" sorusu üzerine ise, "Cumhurbaşkanlığını tespit yetkisi 6 ’lı masada. Bu konuda görünüm birliğini sağladık. Görüntü birliğine vardık. 6 lider sadece cumhurbaşkanının niteliklerini belirlediler ve onu kamuoyu ile paylaştılar. Cumhurbaşkanı olacak kişinin ahlaklı olması lüzumlu, erdemli olması lazım, devleti tanıması lüzumlu, devlet aklının olması lazım, tecrübeli birinin olması lazım gibi nitelikleri saydık. Bu niteliklere uygun bir cumhurbaşkanı adayımız çıkacak, inşallah Türkiye Cumhuriyeti Devleti ’nin şerefli 13 ’üncü cumhurbaşkanı olacak." ifadelerini kullandı. 

 

Kılıçdaroğlu: Niteliklere uygun cumhurbaşkanı adayımız çıkacak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum