İkra Nur Türksoy cinayetinde müebbet ve beraat kararlarına onama

İkra Nur Türksoy cinayetinde müebbet ve beraat kararlarına onama, Olay, geçen sene 17 Ağustos'ta İncesu ilçesi, Bahçesaray Mahallesi'nde meydana geldi.

İkra Nur Türksoy cinayetinde müebbet ve beraat kararlarına onama
23 Haziran 2022 - 11:45
İkra Nur Türksoy cinayetinde müebbet ve beraat kararlarına onama,

Olay, geçen sene 17 Ağustos'ta İncesu ilçesi, Bahçesaray Mahallesi'nde meydana geldi. Patent A. ile İkra Nur Türksoy, eğlenmek için arkadaşlarının evine gitti. Berat A., iddiaya göre burada manâsız olduğunu sandığı av tüfeğini eline alıp tetiğe bastı. Tüfekten meydana çıkan abuk subuk, Türksoy'un başına isabet etti. İhbarla adrese polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık Durumu ekibi, Türksoy'un hayatını kaybettiğini belirledi. Gözaltına alınan Patent A. ve arkadaşı Osman Ç. tutuklandı. Osman Ç., 21 Ekim'de tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi. Sanıklar hakkında 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

2 SANIKTAN 1'İNE BERAAT

Kayseri 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, sanıkların yaşlarının küçük olması nedeniyle basına kapalı oturumda görülen davanın 3'üncü duruşmasında tutsak davalı Berat A. hazırlanmış bulundu, tutuksuz sanık Osman Ç. ise katılmadı. Duruşma savcısı, esasa ilişkin mütalaasını tekrar ettiğini belirterek, Berat A.'nın 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis ile cezalandırılmasına, Osman Ç.'nin ise beraatine hükmedilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Berat A.'yı 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı, Osman Ç.'nin ise benzer suçtan beraatine hükmetti.

KARAR OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI

Sanık ve müşteki avukatları karara itiraz ederek, dosyayı Kayseri Alan Adliye Mahkemesi'ne taşıdı. İnceleme sonrası 1'inci Ceza Dairesi, davayı karara bağladı. İncelemede; yöntem ve esas bakımdan yerel mahkemenin verdiği kararlarda herhangi bir hukuka ayrılık bulunmadığı, kanıt ve işlem açısından eksiklik görülmediği belirtildi. İspat bakımından da değerlendirmenin yerinde olduğunun bildirildiği incelemede, yapılan başvuruların esastan reddine karar verildi. Karar, oy çokluğu ile alındı keza temyiz yolunun açık olduğu belirtildi. 

 

İkra Nur Türksoy cinayetinde müebbet ve beraat kararlarına onama, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum