Huzursuz bacak sendromu uykusuz bırakıyor

Huzursuz Bacak Sendromu istirahatte (kara ve havayolu seyahatlerinde dahi yaşanılabilir) ya da uyurken bacak ağrısı, kramp, karıncalanma, kaşıntı ve yanma hissi ile kendisini belli eden bir semptomlar bütünü olup, bacaklar dışında vücudun başka yerlerinde de ortaya çıkabilir. Hastaların birçoğu, önleyemedikleri bir hareket...

Huzursuz bacak sendromu uykusuz bırakıyor
20 Ekim 2021 - 17:49
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır belirtilerini anlattı: Bacak ağrısı ve hareket ettirme zorunluluğu(kolları da etkileyebilir), kramp, uyuşmak hissi, karıncalanma, kaşıntı ve yanma olabilmektedir. Şikayetlerin kötüleşmesi ya da sıklığının çoğalması uyku niteliğini ciddi etkilemekte ve depresyon, panik bozukluk ve agresif tavırlara neden olabilmektedir 

Genellikle yavaş başlayıp tedrici olarak yükseliş göstermketedir. Bacaklarda hissedilen huzursuzluk hissini pek çok hastalık sağlayabiliyor. Huzursuz bacak sendromunda görülen bacak şikayetleri genelde bacakların hareket ettirilmesiyle rahatlayabilmektedir, bu bulgular durgunlaşmış dokuda meydana gelmektedir. 

Bulgular gün sonuna doğru, uzun istirahat ve gece yarısında insanları daha çok rahatsız ediyor. Genetik kökenli olabileceği gibi diyabet, hamilelik, hipotroidi, ağır metal toksinleri, polinöropati, hormonal hastalıklar, Romatoid Artrit, Fibromiyalji Sendromu, Miyofasiyal Ağrı Sendromu, Disk Hernileri(fıtıklar), Kas hastalıklar, kansızlık, üremi, sigara içme, kafein, alkol, böbrek yetmezliği, bacaklarda kan dolaşımı yetersizliği, bazı ilaçlar sebebi ile de meydana gelebilmektedir. 

Hastalık en çok kimlerde görülür? Huzursuz bacak daha çok kadınlarda görülmekle beraber erkeklerde ve gebelik döneminde de görülebilmektedir. Tanısı nasıl konulur? Huzursuz bacak sendromu görüntüleme yöntemleriyle ya da kan tetkikleri ile ortaya çıkmamaktadır. Hastaların şikayetlerine göre teşhis konulmaktadır. Tanıyı koyabilmek için bacakları hareket ettirme ihtiyacı duyma bulgusu ilk planda tutulmaktadır. Bazı hastaların değişik ifadeleri olabilmektedir. 

 Bacaklarının gece ağrı makinası gibi rahatsız ettiği, kaslarını mengene gibi sıkıştırdığı, sanki bacaklarında karınca geziyormuş hissi deneyimlediklerini ifade etmekteler. Bu şikayetlerin hareket etmekle geçtiği ya da hafiflediği görülmektedir. Tedavisi nedir? Huzursuz bacak sendromu belirtilerinin görüldüğü hastalarda detaylı bir muayene ile sorunun kaynağının saptanması büyük önem arzeder. 

Tedavi görmeyen hastalarda, gündüz aşırı uyku hali, sık olarak günlük hayatlarında, işlerinde, sosyal ilişkilerinde problemler, konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, depresyona yatkınlık sık görülür. Huzursuz bacak sendromunun tedavisinde hastalığın altında yatan nedenleri (demir eksikliği, diyabet vs.) tedavi etmek amacıyla ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca kesin tanılı hastalarda İlaç tedavisi olarak dopamin düzeyini artırıcı ilaçlar kullanılıyor. Hafif hastalık belirtisi gösteren hastalarda günlük egzersizler, masajlar, soğuk ya da sıcak uygulamalar belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur. Ayrıca hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan ilaçların kullanımının kısıtlanması gerekir. Alkol, kahve, çikolata ve sigara kullanımı sonlandırılmalıdır. Parkinson hastalığı, böbrek hastalığı, varis, romatizmal bir hastalıkları varsa evvela tedavi edilmelidir. Vitamin(özellikle B12 ve D- vitamini,) ve mineral(Magnezyum) eksiklikleri giderilmelidir. Hastaların tedavisinde kısıtlı kalınmamalı; Nöralterapi, Manuel terapi, Prolotrapi, Kupa terapi, Kinezyolojik bantlama, Ozon terapi ve çok güncel bir tedavi yaklaşımı olan rejeneratif tedavi alternatifleri hastanın hizmetine sunulmalıdır. Tedaviye, hastanın şikayetleri kayboluncaya kadar devam edilmelidir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum