Fuat Oktay KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü

Fuat Oktay KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü, Devlete Ait temaslarda bulunmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’ne (KKTC) gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile helikopterle yangın alanını inceleyerek, ikili mülâkat gerçekle.

Fuat Oktay KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü
23 Haziran 2022 - 21:26
Fuat Oktay KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü,

Devlete Ait temaslarda bulunmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’ne (KKTC) gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile helikopterle yangın alanını inceleyerek, ikili mülâkat gerçekleştirdi.

Görüşmenin gerisinde Oktay ve Tatar karşılıklı basın toplantısı düzenledi. “Sizleri ve sizlerin şahsında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nde yaşamış her bir kardeşimizi candan sevgi, hürmet ve muhabbet ile selamlıyorum” ifadelerini kullanan Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’ne gerçekleştirdikleri iki jurnal ziyaret çerçevesinde ilk önce Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya geldiklerini belirtti. Oktay, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nin her bir köşesindeki kardeşlerimize Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın ve milletimizin selamlarını ve bununla birlikte geçmiş olsun dileklerini iletiyorum” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nde askeri vasıta kazasında şehit olan Mehmeçik Fatih Özkaya ’ya Allahtan rahmet dileyen Oktay, "Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

OKTAY, ERDOĞAN ’IN KIBRIS TÜRK HALKINA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİNİ İLETTİ

“Tatlısu-Mersinlik bölgesinde meydana çıkan yangın hepimizin yüreklerini yakmıştır. Tıpkı Türkiye ’de Marmaris ’teki yangının yüreklerimizi, ciğerlerimizi yaktığı gibi” diyen Oktay, Kıbrıs Türk halkına geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sabahleyin kendileri de doğrudan doğruya ilettiler, burada bir defa daha geçmiş olsun dileklerini hem şahsınıza keza de şahsınız nezdinde tüm Kıbrıs Türküne bir kere daha iletmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Fuat Oktay KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü

“KKTC ’DE KONUŞLANDIRILAN HELİKOPTER İLE HAVADAN YANGINA İLK MÜDAHALEDE BULUNULDU”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nde konuşlandırılan helikopter ile yangına havadan ilk müdahalede bulunulduğunu belirten Oktay, "Kıbrıs Türk Uzlaştırma Kuvvetleri, Emniyet Kuvvetleri Komutanlığı, Sivil Savunma Başkanlığı ve Orman Müdürlüğünden oluşan tüm ekiplerin de yangını söndürmek için yoğun çalışma yürüttüklerini sahada ziyaret ettik, gördük, bizler de gerçekten şahit olduk, çalışmalara da katıldık. İlk andan itibaren de zaten çok yakinen takip ettiğimiz çalışmalar bunlar” dedi.

“İKİ YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞIMIZ DAHA BUGÜN KKTC ’DE YANGINLA MÜCADELEYE KATILDI”

Tarım ve Orman Bakanlığı göre ilave iki yangın söndürme uçağının daha bugün KKTC ’deki yangınla mücadeleye katıldığını belirten Oktay, yangın bölgesindeki çalışmaları izlediklerini ve yürütülen çalışmalardan “son derece” mutlu olduklarını söyledi. Oktay, aynı zamanda Türkiye ’de Muğla-Marmaris bölgesinde çıkan orman yangını ile de “tüm güçleri ile uğraş” ettiklerini yineledi.

Fuat Oktay KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü

“ORMANI KORUMAK VATANI KORUMAKTIR”

“Ormanı gözetmek vatanı korumaktır” ifadelerini kullanan Oktay, “Doğanın emaneti, tabiatın nefesi için amansız çalışan bütün görevlilere, bütün kurumlarımıza, her bir bireye bir kere daha samimi teşekkür ediyorum” dedi.

Oktay, Cumhurbaşkanı Tatar ile “son derece bereketli” bir mülâkat yaptıklarını ifade ederek, baş başa ve heyetlerle birlikte yapılan görüşmelerde, müşterek gündem konuları hakkında değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi. Oktay, “Başta milli davamız Kıbrıs meselesi elde etmek üzere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nin kalkınması, Doğu Akdeniz ve Maraş açılımına ilişkin son gelişmeleri ele aldık. Önümüzdeki dönemde hafıza birliği ile gaye birliği ile atacağımız adımları yeniden birlikte değerlendirdik” ifadelerini kullanarak, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nin kararlılık içinde gelişerek, bütün kurul ve kuruluşları ile güçlenmesine büyük siklet verdiklerini” yineledi.

“KIBRIS TÜRKÜ'NÜN KENDİ TOPRAKLARINDA EGEMENLİĞİNİ PEKİŞTİRMESİ İÇİN DESTEĞİMİZ TAMDIR”

Oktay, Kıbrıs Türkü'nün 1571 ’den beri asli unsuru olduğu kendi topraklarında egemenliğini pekiştirmesi için desteğimiz tamdır” ifadelerini kullanarak, “Milletlerarası toplum nezdinde verilen eşdeğer statü mücadelesi, Doğu Akdeniz ’de Kıbrıs Türkünün yargı ve hukukunun korunması iradesi ve idareli olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nin kendi ayakları üzerinde durma yönünde atılan adımların hepsi birbirini tamamlayıcı nitelikte bir bütündür" dedi.

Oktay, “İstiklaline ve istikbaline sahip çıkan bir Kuzey Kıbrıs için Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ’ın gösterdiği önderlik son derece önemlidir” diyerek “Kıbrıs Türk halkı Sayın Tatar ’ı cumhurbaşkanı olarak seçerek iki devletli çözüm önerisini, özgürlükten yana tutumunu açıkça ortaya koymuştur” dedi.

“Çözümün önünü açacak tek yol; Kıbrıs Türk halkının baskın eşitliğinin ve devletin egemen eşitliğinin ve eşit statüsünün kayıt edilmesidir. Böyle bir çözüm Doğu Akdeniz ’deki meslek birliği ortamının gelişmesine de katkı maddesi sağlayacaktır” diyen Oktay, “Türkiye ile KKTC ’nin bölgede istikrara maddesel katkı sağlayacak önerileri, aralıksız Güney ’in hayalet ideolojileri ile gölgelenmeye çalışılmıştır” dedi.

"RUMLAR NE YAZIK Kİ KENDİLERİNİ ADANIN TEK SAHİBİ GÖREREK, KIBRIS TÜRKLERİNİ YOK SAYMAKTA, YOK SAYMAYA ÇALIŞMAKTA"

Türk tarafının Kıbrıs meselesinin çözümüne karşın samimi girişimleri bugüne dek Rum tarafının maksimalist talepleri ile baltalandığını ve bugün de baltalanmaya devam edildiğine dikkat çeken Oktay, “Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nin bölgede istikrara fiziksel katkı maddesi sağlayacak önerileri, aralıksız Güney ’in hayalet ideolojileri ile gölgelenmeye çalışılmıştır. Rumlar ne yazık ki kendilerini adanın tek sahibi görerek, Kıbrıs Türklerini değil saymakta, değil saymaya çalışmakta, gerçeklerin üzerini çağdışı bir çözümsüzlük önerisi ile çözmeye çalışmaktadır. Bu çaba, hayalin ötesinde hiçbir netice doğurmayacaktır” dedi.

Fuat Oktay KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü

“RUM KESİMİ SUNDUĞU ÖNLEMLERLE ÇAYIN TAŞI İLE ÇAYIN KUŞUNU VURMAYA ÇALIŞMAKTADIR"

Oktay, Kıbrıs Rum tarafının sunduğu Güven Artırıcı Önlemlere değinerek, “Rum kesimi tarafından Güven Artırıcı Önlemler diye sunulan tek yanlı nakaratlarsa gaddarlık artırıcı planlardan öteye geçmemektedir, geçememektedir. Bizde hoş bir deyim vardır. Bu Güven Artırıcı Önlemlerle, ‘Çayın taşı ile çayın kuşunu vurmaya çalışmaktadır ’. Yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nin toprağıyla, ‘siz onu bize verin, sizin havalimanınızı açalım ’. Yani güler misiniz, ağlar mısınız? Bu deyim tam da onu ifade etmektedir. Bu açıkgözlülüğe ve fırsatçılığa müsaade etmeyeceğiz, etmemeliyiz” dedi.

“ULUSLARARASI TOPLUM RUM KESİMİNİN GÖZLÜKLERİ İLE İZLEMEYE DEVAM ETMEKTEDİR”

Milletlerarası toplumun Kıbrıs konusunda sergilemekte olduğu tutumuna ilişkin birtakım eleştirilerde de yer alan Oktay, “Kıbrıs konusunda cana yakın bir muhasebe yapmaktan uzak olan milletlerarası toplumun, olan biteni Rum kesiminin gözlükleriyle izlemeye devam etmektedir ve bunun öncülüğünü de ne eyvah ama Avrupa Birliği yapmaktadır. Bir an önce onların da Yunanistan ’ın ve Rum ’un kendi içlerindeki yürüttüğü, onları tutsak bölge tutumlarından bir an önce kendi özgürlüklerine kavuşmaları ve kendi bağımsız politikalarını geliştirmeleri kendilerinin lehine olacaktır” dedi.

OKTAY ’DAN YUNANİSTAN BAŞBAKANI ’NIN “UKRAYNA BENZETMESİNE” YANIT

Oktay, geçen hafta Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Kıbrıs Rum tarafına yaptığı ziyaretinde yaptığı açıklamalara değinerek, “Geçen hafta Yunanistan Başbakanı ’nın Rum kesimine yaptığı ziyarette barışın hüküm sürdüğü bu adayı Ukrayna ’ya benzetmiş, uzlaşma harekatına dil uzatmıştır. Bir De bunları söyleyen milletlerarası anlaşmamalara aykırı, Ege ’deki adalarını silahlandıran bir ülkenin başbakanı. Ege ’deki adaların silahsızlandırılması bir lahza önce gerçekleştirilmezse adaların egemenliğini uluslararası hukuk ve anlaşmalar çerçevesinde sorgulamaya başlayacağız. Bunların karın ağrısı; Kıbrıs Türkü'nün dimdik ayakta olması, bayrağıyla, toprağıyla, milli iradesiyle hür ve özgür yaşamasıdır. Bunları rahatsız eden bölgesinde lider, dünyada sözü geçen kuvvetli Türkiye ’nin sarsılmaz duruşudur. Bunları rahatsız eden, kapı kapı gezip takviye aradıkları uluslararası topluma, hileli ambargolara, bütün ince hesaplarına rağmen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin dünyaya açılıyor olmasıdır” dedi.

“KARALAMALAR VE SİNDİRME ÇABALARI HİÇBİR ŞEKİLDE BİZİ YILDIRAMAZ”

Türkiye'nin KKTC'ye desteği tam olduğunu vurgulayan Oktay, “Bunu herkes böyle bilsin. Karalamalar ve sindirme çabaları hiçbir şekilde bizi yıldıramaz. Kıbrıs Türkü'nün yalnız olmadığını ve yalnız bırakılmayacağını her daim gösterdik, gösteriyoruz. Rum kesimi Maraş sahilinin canlandığını görür görmez BM Emniyet Kuruluna koşsa da Yunanistan Avrupa Birliğinin gölgesinden medet umsa da başat denklik gerçeği değişmeyecek. Gölgede olanın gölgesi olmaz derler. Tarih KKTC'yi dirayeti, mücahit ruhu ve anavatan Türkiye ile gönül birliğiyle verdiği hakkaniyet mücadelesiyle yazacaktır. Bu duruş ve ulusal dava anlayışımız öyle fazla topluma örnek olmaya devam edecektir. Siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda büyüyen bir KKTC için Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Fuat Oktay KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum