Dünya Bankası'ndan Emine Erdoğan'a 'İklim ve Kalkınma Liderlik Ödülü'

Dünya Bankası'ndan Emine Erdoğan'a 'İklim ve Kalkınma Liderlik Ödülü', Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Devlet Konukevi Bahçesinde düzenlenen 'Dünya Bankası İklim ve Kalkınma Önderlik Ödül Programı'na Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknol.

Dünya Bankası'ndan Emine Erdoğan'a 'İklim ve Kalkınma Liderlik Ödülü'
21 Temmuz 2022 - 18:41
Dünya Bankası'ndan Emine Erdoğan'a 'İklim ve Kalkınma Liderlik Ödülü',

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Devlet Konukevi Bahçesinde düzenlenen 'Dünya Bankası İklim ve Kalkınma Önderlik Ödül Programı'na Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Auguste Tano Kouame ve davetliler katıldı. Emine Erdoğan, "Bu son derece manalı ödülü, çocuklarımızın adaletli bir geleceğe kavuşması için tek kalp olmuş bütün doğaseverler adına kabul ediyorum. Dünya Bankası Türkiye Temsilciliği'ne şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Emine Erdoğan, iklim değişikliğinin, artık sadece bir çevre sorunu yok; ülkelerin kalkınmasını ve refahını içten etkileyen, küresel bir kriz olduğuna değinerek, "Türkiye, iklim değişikliğinden, en fazla etkilenen bölgelerden biri olan, Akdeniz havzasında yer alıyor. Tüm dünyada olduğu gibi bölgemizde de iklim değişikliğinin olumsuz etkileri, ziyadesiyle hissediliyor. İklim değişikliği ile mücadelede, küresel olarak kritik bir eşikteyiz. Türkiye olarak, bu krize, dünyanın iki taraflı evimiz olması şuuruyla yaklaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

'MÜREFFEH DÜNYA GELECEĞİ HERKESİN MÜŞTEREK SORUMLULUĞU'

Türkiye İklim ve Yeniden Yapılanma Raporu'nun, 2053 yılı için belirlenen net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda, çalışmalara ışık tutacağını aktaran Emine Erdoğan, şöyle konuştu:

"Dünya Bankası kadar hazırlanan bu raporların, fazla kayda değer bir mesajı var. O da ülkelerin kalkınma ve refah seviyelerini artırırken bununla birlikte iklim değişikliğiyle başarılı bir şekilde mücadele edebileceği gerçeğidir. Yani, yeşil dönüşüm için yapılan yatırımlar, kalkınmayı da beraberinde getiriyor. İklim değişikliğiyle mücadelede, adaletli yük paylaşımı, kimsenin geride bırakılmaması ve tüm ülkelerin mücadeleye faal katkı sağlaması son derece önemli. Bu farkındalıkla önümüzdeki süreçte, küresel iklim eyleminin kayda değer bir aktörü olmayı sürdüreceğiz. Müreffeh bir dünya geleceği, istisnasız bütün ülkelerin ortak sorumluluğudur. Türkiye olarak, küresel sera gazı emisyonlarındaki tarihsel sorumluluğumuz, yüzde 1'den eksik. Ama biz bu meseleye atacağımız her adımın, ardımızda bırakacağımız bir insanlık eseri olduğu nazarıyla yaklaşıyoruz. Dolayısıyla, her gün icraatlarımıza bir yenisini ekliyoruz. Bildiğiniz gibi bu mücadeledeki maddi adımlarımızın bir devamı olarak, Paris Anlaşması, Meclis ’imizde onaylandı. Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin 2053 yılı için, net sıfır emisyon hedefini açıkladı ve ülkemizin 'Yeşil Kalkınma Devrimi'ni duyuru etti. 2053 net sıfır emisyon hedefimize uygun bir şekilde uzun dönemli stratejilerimiz ve eylem planlarımız için gerekli çalışmalara başladık. Malumunuz, Yeşil Devrim kapsamında, atıkların geri dönüşümünün büyük bir önemi var. 2017 yılında başlattığımız, 'Sıfır Atık' projesi ile atıkların geri kazanım oranını, 2035 yılında yüzde 60'a taşımayı hedefliyoruz. Sıfır Atık projemizin bir öteki ayağı da 'Sıfır Atık Mavi' oldu. Bu sayede bugüne kadar 138 bin ton deniz çöpü toplandı. 324 kıyı tesisimizde atığı alınmamış tek bir gemi dahi bırakılmıyor. Denizcilik Atıkları Uygulaması ile gemi ve tekneler, 7/24 online peşine düşüp takip ediliyor. Denizlerin temizliğinin bir göstergesi olan mavi bayraklı plaj sayımız 2002 yılında 151'ken, bugün bu rakam, 531'e çıktı."

Emine Erdoğan, 11 Kasım 2019 tarihinde başlatılan 'Geleceğe Nefes' kampanyasını anımsatarak, "Bugünü, 'Milli Ağaçlandırma Günü' duyuru ettik. 2023 yılına dek ülkemiz genelinde toplamda 7 milyar fidanı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz. 2030 yılına kadar ise ülke yüzölçümümüzün yüzde 30'unu, ormanlık bölge haline getireceğiz. Çölleşmeyle çaba kapsamında hazırladığımız eylem planlarıyla arazi rehabilitasyonu ve restorasyonunu içeren faaliyetler gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

'BU KADAR NETICE ALACAĞIM HİÇ AKLIMA GELMEDİ'

Törenin arkasından katılımcılarla bir vakit sohbet eden Emine Erdoğan, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Sıfır Atık'la ilgili değer biçme yapan Erdoğan, "Başlarken bu değin netice alacağım hiç aklıma gelmedi. Ödül edinmek için de yapmadım bunları. Bunlar ekstradan. Bu ödülü, ülkem, milletim, alt yapıyı hazırlayan akademisyenler, çevreciler namına aldım. Daha çok işimiz var fakat daima birlikte bunu başaracağımıza inanıyorum. Hele gençlerin buna inanması fazla manâlı. Başladığımız yerden gençlere devredeceğiz, onlar devam ettirecek inşallah" dedi.

"Vatandaşlara Sıfır Atık Projesi zarfında bir çağrınız olur mu, neler yapılabilir?" sorusu üstüne Erdoğan, vatandaşların bu işi fazla sahiplendiğini belirterek, "Halkımıza güveniyorum, mutlaka en iyisini yapacaklardır" yanıtını verdi.

Dünya Bankası'ndan Emine Erdoğan'a 'İklim ve Kalkınma Liderlik Ödülü', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum