Diyet yaparken yapılan bu 10 hata kilo vermeyi engelliyor!

Kilo verme zor ve uzun bir süreç olduğu için hata yapma payı da artıyor. Ancak farkında olmadan yapılan bu hatalar verilen karardan pes etmeye neden olabiliyor. Bu noktada diyetteyken en çok yapılan 10 hata hakkında bilgi sahibi olmak istenen kiloya ulaşmada kişilerin yardımcısı olacaktır...

Diyet yaparken yapılan bu 10 hata kilo vermeyi engelliyor!
19 Ekim 2021 - 21:23 - Güncelleme: 28 Ekim 2021 - 21:44
Kilo verirken yapılan yanlışlar istenen görünüme kavuşmakta kişilerin en büyük düşmanı haline gelebilir. Farkında olmadan bir çok kişinin yapmış olduğu bu yanlışlar, sürecin uzamasına ve pes etmeye sebep olacaktır. Konu ile alakalı bilgi veren Uzman Diyetisyen Zülal Yalçın, kilogram vermek için düşmemeniz gerekli olan yanlışları anlattı.

KİLO VERİRKEN YAPILAN 10 YANLIŞA DİKKAT!
1) İyi karar vermeden diyete başlamak

Çevre tarafından kilogram vermelisin önermeleriyle diyet yapmaya başlanmamalıdır. Gerçekten kilogram vermeyi istemiyorsanız sonuç alamazsınız. Fakat siz kendinize inanır ve sağlığınıza kavuşmak için emek verirseniz sonucunu görüp bu başarınızı rahatlıkla sahiplenebilirsiniz.

2) Uzman yardımı olmadan zayıflamaya çalışmak

Kilo vermek için ilk önce yapılması gerekli olan, uygun tahlillerin bir endokrinolog ya da dahiliye profesyonelı tarafından değerlendirilip bu tahliller doğrultusunda diyetisyen tarafından kişiye özel olarak hazırlen temeln beslenme programlarının uygulanmaya başlanmasıdır. . Herhangi bir profesyonel kontrolüne girmeden başarılı olma oranı bir hayli düşüktür. Kitle iletişim araçlarından elde edilen diyet listeleri ile yapılan diyetler neticesinde kişi sağlıksız bir biçimde kilogram verirken bedeninde oluşan orantısız kilogram kaybı sonucu sarkmalar meyden temel gelebilir.

3) Doğru hedef belirlememek

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ayda 2 - 4 kg ağırlık kaybı hedeflenmelidir. 1 haftada 4 kg değil. Büyük hedeflere küçük adımlarla ulaşılır. Yıllar içerisinde alınan kilogramlardan birkaç haftada kurtulmaya çalışmak hiç realist ve daha sağlıklı değildir. Bu sebeple ulaşılabilir ve daha sağlıklı bir hedef belirlenmelidir. Verilecek kilogram ve hedefleri beslenme profesyonelıyla beraber belirleyip amaca uygun beslenme programları takip edilmelidir.

4) Uyku süresindeki dengesizlikler

Yapılan bilimsel araştırmalar ışığında günlük uyku süresinin 7 - 8 saat arasında tutulması gerekiyor. Daha az ya da çok uyumak kilogram alımına sebebiyet verir. Sürekli olarak 7 saatten az uyuyan kişilerde bazı hormonların yapımında sıkıntılar oluşurken, 8 saatten fazla uyunması durumunda da metabolizma hızı yavaşlar ve kilogram almak kaçınılmaz olur.

5) Kahvaltıyı atlamak

Kahvaltı yapmayan birinin kilogram alması kaçınılmazdır. Nasıl bir arabanın ya da kaloriferin çalışması için yakıta ihtiyacı var ise, insan vücudunda da beynin, böbreklerin, kalbin, kasların… fonksiyon gösterebilmesi için enerjiye yani besinlere ihtiyacı vardır. Bu sebeple uyandıktan sonra ilk 1 saat içerisinde kahvaltı yapılmalıdır.

6) Yeterince su içmemek

Besinlerin sindiriminden metabolik atıkların vücuttan uzaklaştırılmasına kadar bir çok aşamada önemli olan suyun gün içerisinde muhakkak 10-12 bardak biçiminde (2,5-3lt) tüketilmesi gerekir. Öğün öncesi ve sonrasında içmiş olduğumuz birer bardak su sindirim sistemimizin çok daha iyi çalışmasını sağlar.öğün öncesinde içilen sular açlık hissini bastırır kaçamak yapmayı engeller.

7)Öğün atlamak

Öğün atlamak, kişinin metabolizmasını yavaşlatan kötü bir alışkanlıktır .Öğün atlayan kişi bir sonraki öğünde daha çok acıkır ve daha fazla besin tüketir.Yapılan ara öğünler aralarda tokluk sağlayarak bir sonraki öğünde daha fazla acıkmayı engeller.

8)Akşam yemeğini çok geçe bırakmak

Akşam yemeğini yatmadan 3,5 saat önce sonlandırmak gerekir. Dolu mide ile yatağa girmek vücudunun yağlanmasını kolaylaştırır. Kimse park halindeki arabasına yakıt doldurmaz. Öte yandan akşam yemeğinden yaten temel kadar geçen süreçte ara öğün almanın bir sakıncası yoktur; meyve, yoğurt ya da süt gibi hafif bir şeyler tüketilebilir.

9)Sofraya çok aç oturmak

Genel anlamda diyet yapmak, aç kalmak biçiminde düşünülmektedir. Uzun süren açlıklar sonrasında kan şekeri düşer ve bir sonraki öğünde fazla besin alımına davetiye çıkarılır. Bu sebeple her en temel öğünün 2 - 3 saat sonrasında küçük bir ara öğün alınmalıdır. Böylelikle kişi sofraya çok aç oturmayacağı için daha yavaş ve az yiyebilir.

10)Hızlı yemek

Beyine tokluk hissi 20 dakikada gider. Yemek yeme süresi 20 dakikadan daha az olursa doygunluk hissi gelene kadar yemek tüketimi devam edecektir. Dolayı yemeklerimizi tüketirken iyi çiğneyip yediklerimizden keyif alarak tüketmeliyiz. Unutmayın acele etmeniz demek daha fazla kalori demek.


ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ Endişelen görüntü! Binlercesi kıyıya vurdu PARTNER 'Ne içiyorsun Rasim?' dedi, bardağı boşalttı! Stüdyodakileri hayrete düşüren sözler Öfkeyi yönetmenin 10 yolu

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum