'Demir Yumruk' operasyonunda gözaltı sayısı yükseliyor

'Demir Yumruk' operasyonunda gözaltı sayısı yükseliyor, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, demir çelik sektöründe imalatçı olarak etkinlik gösteren ve güçlenerek tekelleşmeye çalışan kabahat örgütlerine karşın, 'kabahat dağlamak amacıyla örgüt kurma', 'nitelikli dolandır

'Demir Yumruk' operasyonunda gözaltı sayısı yükseliyor
29 Haziran 2022 - 13:14
'Demir Yumruk' operasyonunda gözaltı sayısı yükseliyor,

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, demir çelik sektöründe imalatçı olarak etkinlik gösteren ve güçlenerek tekelleşmeye çalışan kabahat örgütlerine karşın, 'kabahat dağlamak amacıyla örgüt kurma', 'nitelikli dolandırıcılık', 'rüşvet' ve '213 sayılı Ücret Yöntem Kanununa muhalefet' suçlarından soruşturma başlattı. Soruşturma zarfında Ankara Emniyet Müdürlüğü Parasal Suçlarla Uğraş Şube Müdürlüğü ekipleri, 10 aylık teknik ve fiziki takip sonucunda, demir çelik sektöründe etkinlik belirten 3 bambaşka kabahat örgütü tespit etti. Kabahat örtülerinin demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, sektördeki diğer firmaları devre dışı bırakarak tekel olmaya çalıştıkları, sahte fatura düzenleyerek 3 ’üncü şahıslar üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız kazanç sağladıkları belirlendi. Firmaların düzenledikleri 105 milyar liralık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattıkları saptandı.

Harekete geçen ekipler, Ankara merkezli 29 ilde aynı zamanlı 'Demir Yumruk' isimli işlem gerçekleştirdi. Operasyonda birincil gün 291 şüpheli gözaltına alındı. Bugün nezaret sayısı 301'e yükseldi. Gözaltına alınanlar aralarında suç örgütlerinin liderleri Erol Evcil, Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak da yer aldı. Yapılan arama çalışmalarında ise takriben 4 kamyon dolusu doküman ve ziynet eşyası ile bavullar içinde 500 milyon lira ele geçirildi.

EVCİL, ANKARA EMNİYETİ'NE GETİRİLDİ

Operasyonda gözaltına alınan Erol Evcil'in, İskenderun'da kaldığı rezidansta kaçmaya çalışırken yakalandığı öğrenildi. Erol Evcil'in liderliğini yaptığı çetenin ise yöneticileri maddi açıdan güç durumdaki fabrikaları hedef aldığı tespit edildi. 

Demir Yumruk operasyonunda gözaltı sayısı yükseliyor
Çetenin, bu fabrikaları, taşınmazları haciz olmaması için kiraladığı tespit edildi. Çeteye ait iş yerlerinde ise 25 milyon lira ele geçirildi.Demir Yumruk operasyonunda gözaltı sayısı yükseliyorErol Evcil ve öteki 2 örgüt lideri, açıklama işlemleri için Ankara Emniyet Müdürlüğü Finansal Suçlarla Çaba Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Şüphelilerin, yaklaşık 1 hafta sürecek ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmesi bekleniyor. 'Demir Yumruk' operasyonunda gözaltı sayısı yükseliyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum