Demir Yumruk Operasyonu'nda şok detaylar! Erol Evcil rezidansta kaçmaya çalışırken yakalandı

Demir Yumruk Operasyonu'nda şok detaylar! Erol Evcil rezidansta kaçmaya çalışırken yakalandı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, demir çelik sektöründe imalatçı olarak etkinlik bildiren ve güçlenerek tekelleşmeye çalışan suç örgütlerine yönelik, 'kabahat işlemek amacıyla ö.

Demir Yumruk Operasyonu'nda şok detaylar! Erol Evcil rezidansta kaçmaya çalışırken yakalandı
28 Haziran 2022 - 18:26
Demir Yumruk Operasyonu'nda şok detaylar! Erol Evcil rezidansta kaçmaya çalışırken yakalandı,

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, demir çelik sektöründe imalatçı olarak etkinlik bildiren ve güçlenerek tekelleşmeye çalışan suç örgütlerine yönelik, 'kabahat işlemek amacıyla örgüt kurma', 'nitelikli dolandırıcılık', 'rüşvet ve 213 sayılı Aidat Yöntem Kanununa muhalefet' suçlarından soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Ankara Güvenlik Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Suçlarla Uğraş Şube Müdürlüğü görevlileri, Ücret Teftiş Kurulu müfettişleri, MASAK personeli müşterek çalışma grubu oluşturdu, bu gruba KOM ekipleri de yardım verdi.

10 AYLIK TAKİP

Operasyonun hazırlık aşamasında her bilgi, belge ve detay özenle değerlendirilirken, 10 ay süresince dinleme ve bedensel takip tedbirleri uygulandı. Bu çalışmaların sonucunda demir çelik sektöründe etkinlik gösteren 3 bambaşka kabahat örgütü tespit edildi. Suç örtülerinin demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, sektördeki öteki firmaları devre dışı bırakarak tekel olmaya çalıştıkları, sahte fatura düzenleyerek 3 ’üncü şahıslar üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız kazanç sağladıkları belirlendi. Firmaların düzenledikleri 105 milyar liralık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattıkları tespit edildi.

29 İLDE BENZER ZAMANLI OPERASYON

Ankara Emniyeti, Ücret Denetim Kurulu ve MASAK personelinden oluşan ekibin 10 aylık çalışması sonucu, bu sabahtan saatlerinde işlem başlatıldı. Ankara merkezli arasında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli'nin de bulunduğu 29 ilde aynı zamanlı 'Demir Yumruk' operasyonu gerçekleştirildi. Operasyonda 840 ekip, 2100 personel, 250 ödenti müfettişi ve MASAK personeli devir aldı.

Demir Yumruk Operasyonunda şok detaylar Erol Evcil rezidansta kaçmaya çalışırken yakalandı
250 KİŞİ GÖZALTINDA

Gözaltı kararı yer alan 374 şüpheliye yönelik gerçekleştirilen operasyonda şu esas değin 250 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Erol Eşrefoğlu'nun (Evcil) da arasında olduğu 3 farklı kabahat örgütü lideri de yer aldı. 14 fabrika, 850 adreste arama ve el sipariş verme işlemlerinin sürdüğü kaydedildi.

Demir Yumruk Operasyonunda şok detaylar Erol Evcil rezidansta kaçmaya çalışırken yakalandı

500 MİLYON TL ELE GEÇİRİLDİ

Ankara merkezli 29 ilde, demir- çelik fiyatlarını manipüle eden, 105 milyar liralık sahte faturayla kamuyu 25 milyar lira zarara uğratan şirketlere yönelik düzenlenen 'Demir Yumruk' operasyonunda yaklaşık 4 kamyonu dolduran doküman ve ziynet eşyaları ile bavullar içinde 500 milyon lira ele geçirildi. Ücret denetime takılmamak için demirleri, şehir içindeki depolarda gezdirdiği belirlenen şüphelilerin, şehirler arasında Plaka Tanıma Sistemi'nde usulsüzlüğe yakalanmamak için de boş kamyonetleri ülke genelinde gezdirdiği tespit edildi.

Demir Yumruk Operasyonunda şok detaylar Erol Evcil rezidansta kaçmaya çalışırken yakalandı
EROL EVCİL'E REZİDANSTA GÖZALTI

Öte yandan operasyonda gözaltına alınan Erol Eşrefoğlu'nun (Evcil), İskenderun'da kaldığı rezidansta kaçmaya çalışırken gözaltına alındığı belirtildi. Eşrefoğlu ’nun liderliğini yaptığı çetenin ise yöneticileri zorlama durumdaki fabrikaları hedef aldığı saptandı. Çetenin, bu fabrikaları, taşınmazların haciz olmaması için kiraladığı tespit edildi. Çeteye ait iş yerlerinde ise 25 milyon lira ele geçirildi.

Demir Yumruk Operasyonunda şok detaylar Erol Evcil rezidansta kaçmaya çalışırken yakalandı
Çetenin, para nakillerinde kendi arasında 'kurye' diye ifade ettikleri kişileri kullandıkları belirlendi. Kuryelerin, ilk şirketten aldıkları paraları aradaki paravan şirketlerin hesaplarına aktardıktan sonra en son Eşrefoğlu ’na ait şirkete peşin para olarak getirdikleri tespit edildi. 'Kurye'lerin ise silahlı korumalar eşliğinde hareket ettikleri öğrenildi. Demir Yumruk Operasyonu'nda şok detaylar! Erol Evcil rezidansta kaçmaya çalışırken yakalandı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum