DBP'li Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke komisyonda

DBP'li Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke komisyonda, TBMM Tüzük ve Yargı Karma Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt, komite toplantısının başında Aydeniz hakkında beş öbür dokunulmazlık dosyası olduğunu söyleyerek, bunların millet görevlisine .

DBP'li Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke komisyonda
23 Haziran 2022 - 15:03
DBP'li Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke komisyonda,

TBMM Tüzük ve Yargı Karma Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt, komite toplantısının başında Aydeniz hakkında beş öbür dokunulmazlık dosyası olduğunu söyleyerek, bunların millet görevlisine görevini yaptırmamak için direnme ve maddesel ve sözlü şiddette yeralma konularında olduğunu açıklama etti.

Milletvekillerine tanınan dokunulmazlığın milletvekillerinin şahıslarına meşhur bir kabahat işleme özgürlüğü olarak görülemeyeceğini söyleyen Beyazıt, “Dosyalarda yer alan suçlamalar iddia özelliğinde olup, komisyonumuzun görevi de ilgili milletvekilinin suçlu olup olmadığının değerlendirilmesi ve yargılanması değildir. Komisyonumuzun ve kuracağımız hazırlık komisyonunun görevi dosyaları tahlil etmek ve zorunlu görülürse yargılamanın önünü açmak veya kovuşturmanın milletvekilliği sıfatının sona ermesine değin ertelenmesine karar saptamak olacaktır" ifadelerini kullandı.

HDP Sızı Milletvekili Abdullah Koç, komisyon görüşmelerinde usul tartışmasına dair söz aldı. Koç, Aydeniz ’in dosyalarında soruşturmayla ilgisi olmayan konular olduğunu söyleyerek, usul tartışması açılmasını istedi. Bunun üzerine yöntem tartışması açıldı.

Görüşmelerin arkasında Hazırlık Komisyonu oluşturulması bekleniyor. Hazırlık Komisyonu, Aydeniz ’in dokunulmazlığının kaldırılıp kaldırılmayacağına dair rapor hazırlayarak, Karma Komisyona gönderilecek. Sonra bu rapor Karma Komisyonda görüşülecek ve Genel Kurula gönderilecek. Aydeniz, Hazırlık Komisyonunda, Karma Komisyonda ve Genel Kurulda kendisini savunabilecek ya da bir milletvekili Aydeniz adına savunma yapabilecek.

DBP'li Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke komisyonda, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum