Covid: İngiltere'de A vitamini hastalık sonrası koku kaybının tedavisinde faydası olup olmayacağı araştırılıyor

İngiltere'de A vitamini içeren burun damlalarının Covid'e yakalanmış bazı kişilerde koku kaybını ya da koku alma duyusunda değişikliği tedavi edip edemeyeceği araştırılıyor. East Anglia Üniversitesi'ndeki araştırmanın 12 hafta devam etmesi planlanıyor. Daha önce Almanya'da yapılan ve A vitamininin yararlı olabileceğini gösteren bir çalışma, bu araştırmaya dayanak oluşturuyor.

Covid: İngiltere'de A vitamini hastalık sonrası koku kaybının tedavisinde faydası olup olmayacağı araştırılıyor
19 Ekim 2021 - 21:23
İngiltere'de A vitamini içeren burun damlalarının Covid'e yakalanmış bazı kişilerde koku kaybını ya da koku alma duyusunda değişikliği tedavi edip edemeyeceği araştırılıyor.

East Anglia Üniversitesi'ndeki araştırmanın 12 hafta devam etmesi planlanıyor. Daha önce Almanya'da yapılan ve A vitamininin yararlı olabileceğini gösteren bir çalışma, bu araştırmaveyayanak oluşturuyor.

Tedavi gönüllü hastaların yalnızca bir kısmına uygulaması yapılacak. Bu kişilerden çürük yumurta ve gül koklamaları istenecek.

Beyin taramaları, vitaminin hasar görmüş duyu yollarını ya da "koku sinirlerini" iyileştirip iyileştirmediğini gösterecek.

Grip gibi başka pek çok virüs de buna neden olabilse de, koku kaybı ya da koku alma duyusunda değişiklik Covid'in yaygın bir belirtisi.

Covid'e yakalanan çoğu kişi birkaç hafta içinde koku alma duyusunu doğal bir biçimde geri kazansa da, pek çok kişide koku bozuklukları devam etti.

29 yaşındaki Londralı Lina Alnadi, Covid'den sonra parozmi geliştirdi, yani pek çok temel şeyin kokusu onun için değişti.

Örneğin musluk suyu korkunç kokuyor, sizin veya benim bataklıktan veya kanalizasyondan alabileceğimiz kokunun benzeri.

Kişniş bitkisinin kokusu deodorant gibi.

Ve Alnadi'nin en sevdiği yiyeceklerden bir tanesi olan yumurta yanık lastik gibi kokuyor.

Alnadi, "Koku alma duyunuzun kıymetini bilmiyorsunuz" diyor ve ekliyor:

"Onu kaybetmek yıkıcıydı. Beslenmemi fazlası ile etkiledi. Yiyemediğim bir sürü yiyecek vardı. Gerçekten çok üzücüydü."

Duş almak ya da dişlerini fırçalamak gibi basit şeyler bile koku alma duyusundaki değişiklik sebebiyle rahatsız ediciydi.

Ancak durum ağır ağır düzeldi ve Alnadi birkaç ufak değişikliğin çok daha iyi koku almasını sağladığını fark etti.

Alnadi, "Yiyeceklere limon sıkmak ya da acı biber eklemek onların çok daha iyi kokmasını sağlayabilir. Ayrıca yiyecekleri denedim ve bende kusma isteği doğurmayanların listesini çıkardım. Sağlıklı kalmak adına doğru şeylerden yeteri kadar yediğimden emin olmak için yaratıcı olmam gerekti" diyor.

D vitamini ve Covid-19: Doğrusu ne? Koku soğancığı
East Anglia Üniversitesi'ndeki Norwich Tıp Okulu'nun baş araştırmacısı Profesör Carl Philpott ise araştırmayla ilgili şunları söyledi:

"A vitamini içeren burun damlaları uygulandığında hastaların beyinlerinde hasarlı koku yollarının büyüklüğünde ve aktivitesinde bir artış olup olmadığını öğrenmek istiyoruz.

"Koku sinirleri ile beyin arasındaki bağlantının sağlandığı alan olan koku soğancığının boyutundaki değişiklikleri iceleyeceğiz. Ayrıca beyinde kokuları algılamakla bağlantılı bölgelerdeki aktiviteye de bakacağız."

A vitamini ya da retinol;

vücudun hastalık ve enfeksiyona karşı savunma sistemi olan bağışıklığın korunmasına,

özellikle loş ışıkta olmak üzere görme becerisinin artmasına,

burun dahil vücudun bazı bölümlerindeki derinin korunmasına yardım ediyor.
Birçok süt ürünü ve bazı sebzeler yağda çözünen bu vitamini içeriyor.

Uzmanlar, A vitamini takviyesi alan bireyleri, vitamin fazlasının zararlı olabileceği konusunda da uyarıyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ Doktorları ''mümkün değil'' dedi! 70 yaşında anne oldu Türk bilim adamları buldu! Sürüntü testi tarih mi oluyor? Öfkeyi yönetmenin 10 yolu

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum