BİR SORUDAN FAZLASI | Beni huzurevine mi göndereceksin?

BİR SORUDAN FAZLASI | Beni huzurevine mi göndereceksin?, Ihtiyar anne babalarımız kuşkusuz başımızın tacı fakat eşlerden biri ölüm ettiğinde kendi bakımını sağlayamazsa ya da sağlık problemleri yaşamaya başlarsa uzun dönemli bakımları zorlaşıyor.

BİR SORUDAN FAZLASI | Beni huzurevine mi göndereceksin?
18 Haziran 2022 - 09:12
BİR SORUDAN FAZLASI | Beni huzurevine mi göndereceksin?,

Ihtiyar anne babalarımız kuşkusuz başımızın tacı fakat eşlerden biri ölüm ettiğinde kendi bakımını sağlayamazsa ya da sağlık problemleri yaşamaya başlarsa uzun dönemli bakımları zorlaşıyor. Bakım alan kişinin ihtiyaçları karşılanırken bakım sorumluluğunu üstlenen birey yeri geliyor kendine yetince süre ayıramıyor, sosyal yaşantısı ve aile hayatı negatif etkilenebiliyor.

Bu durumda profesyonel kişiler tarafından evde bakımının yapılması ya da huzurevine yerleşmesi bir seçenek lakin o vakit da başka bir sorunla karşı karşıya kalınıyor. Anne babalar benzeri çocukları tarafından terkedilmiş duygusuna kapılabiliyor veya çocukları güya ailesine bakamamış ve onları terk etmiş gibi hissedebiliyor.

Oldukça hassas ve üstüne konuşulması rahatsız edici bir konu belki ama bir öyle da hayatımızın içinde ve herkesin gündeminde...

Biz de ayrıca kesin bir yaşın üstündeki anne babalarla keza de çocukları ile bu konuyu konuşmak istedik. Ihtiyar büyüklerimize ‘Lüzum olduğunda bakımınızın kim kadar sağlanmasını isterseniz? Çocuklarınız mı, bakıcı mı yahut rahatlık evi mi? ’ diye sorduk. Çocuklarına ise anne babanız bakıma gereklilik duyduğunda bakımını kim sağlayacak? ’ diye.

İşte aldığımız yanıtlar…

‘HUZUREVİ ÇIKTI ÇOCUKLARIN İPİ GEVŞEDİ ’

M.B. (87)

Şu Anda 87 yaşındayım, 8 çocuğum var ve hepsi evli. Ben evimde tek başıma yaşıyorum, yakınımda oturan çocuklarım her gün yanıma geliyor, yemek getiriyor, ihtiyaçlarımı karşılıyorlar. Doğrusu ben kendi yemeğimi yapabiliyorum, bireysel bakımımı sağlıyorum, hatta hasta bir kardeşim var ona bile geçen sene hayatını kaybedene değin yemek yemek yapıp götürdüm, evini temizledim. Derhal kimseye fakir değilim, yürüyorum, banyo yapabiliyorum, bir hastalığım yok çok şükür. Tek derdim yalnızlık, koca evde yalnız kalmak istemiyorum, çocuklarım torunlarım hep yanımda olsun istiyorum. Elden ayaktan düşersem ve yatalak hasta olursam da beni evimden bir yere götürsünler istemem. Çocuklarımın evinde de kalmak istemem lakin ne çocuklarıma ne damatlarıma ne de gelinlerime yük almak istemiyorum.

Akranlarımdan hayatta olanlar var, bazen duyuyorum ‘artık bakımı çok zormuş huzurevine göndereceklermiş diye. Ayrıca onlar namına üzülüyorum hem de ya beni de gönderirlerse diye korkuyorum. Önceden böyle bir şey muhtemel değildi. Bakımevi zımbırtısı çıktıktan sonradan çocukların ipi gevşedi. Eski zamanlarda çocuklar ölene değin anne babalarının bakımından sorumluydular ama derhal huzurevine postalıyorlar. Sözde adı bakımevi… Çoluğun çocuğun yanına yahut o evin içinde nasıl rahat olacak? Orası bakımevi değil postalananlar evi …

Çocuklarıma sık sık tembih ediyorum. “Yarın bir gün elden ayaktan düşersem sakın beni evimden çıkarmayın. Emekli maaşımla bir hasta bakıcı tutun lakin sürekli denetleme edin beni” diyorum. Natürel fakat kim yakınımda olursa üstüme olan evi ve dükkânı ona vereceğim.

Bazen filmlerde görüyoruz. Annelerini babalarını rahatlık evine kapatıp bayramdan bayrama ziyarete giden var. İşte böylece bir şey yaşamak ölmeden önce gömülmekle eşit. Ne olur kimse bunu anne babasına yapmasın.

BİR SORUDAN FAZLASI | Beni huzurevine mi göndereceksin

“YA FİLMLERDEKİ GİBİ DÖVERLERSE”

İ. T. (75)

Sahiden ben evde sadece bir hasta bakıcı ile günümü geçirmektense akranlarım ile huzurevinde zaman geçirmeyi tercih ederim ama haberlerde orada yaşlılara kötü davranıyorlar diye duyuyoruz. üstelik televizyonda bir film oynamıştı adını hatırlamıyorum fakat bakıcılar banyo yaptırırken, yemek yemek yedirirken aksaklık yapanı dövüyordu. Ya pek birilerinin eline düşersem ve beni de döverler diye korkuyorum. Kuytu edeceğim merhametli çalışanların olduğu bir huzurevine gitmek beni rahatsız etmez. Çocuklarıma yük olup hayatlarını benim için değiştirmelerini istemem.

'TABİİ Kİ SON GÜNLERİMİ ÇOCUKLARIMLA GEÇİRMEK İSTERİM LAKIN'

F. A (64)

Zaten yaşlıyım ama ömrüm yeter de biraz daha yaşlanırsam ve bakıma yoksul olursam tabii oysa çocuklarımla birlikte zaman aşmak isterim lakin hasta bir insana görmek güç ve aşındırıcı. Çocuklarımdan biri ile yaşamak isterim ama bilirim ama evlerinde refah kalmaz. İşte bu yüzden onların evlerindeki rahat bozulmasın diye beni o huzurlu bir eve göndermelerini isterim. Onlar huzurlu ben huzurlu, ölümü beklerim.

Başvuracak olan kişi ikamet ettiği bölgedeki huzurevine giderek kullanım dilekçesini doldurur. Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı il müdürlükleri dilekçe kabul etmektedir.

Mülki amirler, muhtarlar ve kolluk kuvvetleri başvuru yapılabilmektedirler. Bunun haricinde alo 183 ’ü de arayarak da dilekçe yapılabilir. Keza ihtiyar bireyin ciddi sağlık sorunları varsa arayıp evinden alınması da sağlanabilir. Başvuru Formu doldurulduktan sonra hastada olması gereken şartların olup olmadığı denetleme edilir. Eğer tüm şartları sağlıyorsa kişi kabul edilir ve bakım vermeye tüm hizmetleri sağlamaya başlanır. İstedikleri süre da huzurevinden ayrılabilir.

DEVLET HUZUREVLERİNE NASIL BAŞVURULUR?

Başvuracak olan birey ikamet ettiği bölgedeki huzurevine artan bir şekilde başvuru dilekçesini doldurur. Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı il müdürlükleri başvuru formu kabul etmektedir.

Mülki amirler, muhtarlar ve kolluk kuvvetleri başvuru yapılabilmektedirler. Bunun haricinde alo 183 ’ü de arayarak da başvuru yapılabilir. Hem ihtiyar bireyin önemli sağlık sorunları varsa arayıp evinden alınması da sağlanabilir. Kullanım doldurulduktan sonra hastada olması gereken şartların olup olmadığı yoklama edilir. Eğer tüm şartları sağlıyorsa kişi kabul edilir ve bakım vermeye tüm hizmetleri sağlamaya başlanır. İstedikleri zaman da huzurevinden ayrılabilir.

DEVLET HUZUREVLERİNE NASIL BAŞVURULUR?

‘DENİZ MANZARALI HUZUREVİNE GİTMEK İSTİYORUM ’

S. G. (69)

Gerçekten hemen huzurevine gidecek bir durumum değil, kendi bakımımı sağlıyorum fakat ben komşu ilçede açılacak olan huzurevine gitmek istiyorum. Oğlum bir gün akarsu içmeye götürmüştü beni, burası neresi diye sordum yeni açılacak bakımevi dedi. İçinde hasta bakıcılar doktorlar, olacakmış. Deniz kenarında fazla hoş pak bir yer. Yemeğim önüme gelecek, ilaçlarımı verecekler, bahçesinde gezdirecekler, denize bakarak dere içeceğim, yeni arkadaşlarım olacak… O gün koydum kafama, burada yaşlanmak istediğimi. Bence derhal benim evimdeki yaşantımdan çok daha hoş. Oğluma dedim eğer hastalanıp bakıma muhtaç olursam beni buraya yazdır diye. “Değil anne biz bakarız sana” dedi gülerek ama gelinlerim söylene söylene bakacağına paramla mis gibi burada baksınlar bana. İnşallah dediğimi yaparlar.

‘HUZUREVİNE GÖNDERMEM LAKIN BAKICI TUTARIM ’

E. Ç (46)

Şimdi annem babam sağ. Allah uzun ömür versin ama ikisinden birine bir şey olursa evime edinmek yerine bakıcı tutmayı seçim ederim. Evde keza biz sıcacık edemeyiz keza de onlar. Bana kadar en doğrusu bu. Hem yakınımda olacak ayrıca de tüm gün bakımı ile ilgilenmediğim için sıcacık olacağım. Anne babalarımız başımızın tacı ama herkesin bir aile düzeni var, ben kendi ailemi alsam eşim de kendi ailesine de bakalım isteyecek. O yüzden en mantıklısı bakıcı tutmak. Huzurevine göndermem çünkü gözümden uzak olacağı için aklım kalır. Ben kendi çocuklarıma da benzer şeyi söylüyorum. Yarın bir gün bakıma yoksul olursam sakın beni evinize almayın, iyi bir bakıcı tutun bebekler gibi baksın bana” diyorum.

BEN İSTİYORUM LAKIN EŞİM KABUL ETMİYOR

Y. Z. (49)

Bir sene önce annem vefat etti ve babam yalnız kaldı. Keza fiziken hem ruhen çöküntüye uğradı. Her gün iki kardeş yanında uğrayıp ihtiyaçlarını karşılıyoruz ama günün çoğunluğunu yalnız geçiriyor. Ablam babamı yanında alamıyor çünkü eniştemin annesi onlarla kalıyor. Ben yanıma edinmek istiyorum, evimiz de müsait lakin eşim kabul etmiyor. Ben ilgilenirim her şeyi ile sana yapacak iş bırakmam, zaten eli ayağı tutuyor, yalnız yaşamasını istemiyorum ’ diyorum ama ben ayağımı bağlayamam eve diyor ve asla kabul etmiyor. Yani işin özeti ben fazla istesem de hanımdan onay çıkmadıkça babamı yanıma alamıyorum.

‘GÜVEY VE GELİN SURATI ÇEKEMEM'

V.E. (62)

Ben bakıma muhtaç ışık halkası gelince keza emekli paramı alıp üstüne diğer taraftan bakım parası alıp bana bakacaklarına kendi paramla güzel bir huzurevine yerleşip kafa dengi akranlarımla vakit geçirmeyi tercih ederim. İnsan eti ağırdır, kendi çocuğun da olsa bir müddet sonra o yükümlülük herkese ağır kazanç. Ben kayınvalideme baktım yıllardan beri. Aynı evin içinde yaşamak zorlama. İsteyerek bakacaklarını bilsem çocuklarımla olmayı seçim ederim lakin gelin, güvey, hatta kendi çocuklarımın bile suratını mutsuz gördüğümde üstüme alınırım, üzülürüm. O yüzden en temizi onlara yük olmadan huzurevine gitmek veya kendi evinde tezgâhtar ile yaşamak.

'KİMİN KİME BAKACAĞI BELLİ OLMAZ'

S. M (71)

Ben ne düşünürsen başına o gelir düşüncesine sahip bir insanım. O yüzden çoktan fazla yaşlandığımda hasta olursam, bakıma ihtiyacım olursa ne yaparım diye düşünmüyorum. O günkü şartlar ne gerektirirse onu yapar çocuklarım. Ben her tarafta mutlu olmayı bilirim. Huzurevinde de güzel günler geçirebilirim.
Keza böyle şeylerin planı yapılmaz. Memlekette bir ablamız vardı. Kızı 45 yaşında MS hastası oldu, senelerdir ona bebekler gibi bakıyor. O yüzden kimse yaşlanınca anneme babama kim bakacak diye şimdiden düşünüp telaşlanmasın. Kimin bakıma muhtaç olacağı belli olmaz bu hayatta. 

'PARASINI KİM YİYORSA O BAKSIN'

T. S (59)

Benim annem hayatta yok fakat babam sağ ve çok sağlıklı. Kendi başına her şeyini yapabiliyor. Ben ne olursa olsun daima onların yanına olurum yaşlanınca da yanıma alırım diye düşünüyordum ama babam keza çocuklarına keza torunlarına eşit davranamadı. Mal varlığında gözüm yok ama çoktan bazı evleri dükkanları bir torununun üstüne geçirdi. Bir arsasını erkek kardeşlerimden birinin üzerine verdi. Benim çocuklarım onun gözünde diğerleri değin değerli değil niyeyse. Dedelerine karşı saygıda kusur etmezler, sık sık ziyaretine giderler ama varsa yahut erkek torunları...Böyle ayırım yapınca ister istemez içimden  'İyi o süre hastalanınca veya bakıma  muhtaç olunca onlar baksın o vakit" çağırmak geliyor. 

BİR SORUDAN FAZLASI | Beni huzurevine mi göndereceksin

'NEREDE OLURSAN OL HER ZAMAN YANINDAYIM' MESAJINI VERİN

Uzm. Klinik Psikolog Merve Öz, aile büyüklerimizle bu bakım konusunda konuşurken bu kararı niçin verdiğinizi filtreleyerek ama ilk elden sapmadan açıklama yapılması gerektiğini, yalan söylediğinizde bunu anlayabileceklerini ve bu durumun size daha fazla kırılmalarına niçin olabileceği konusunda uyarıyor.

“Bu kararın amacının, onları bitmiş atma yerine daha iyi bakım almasını sağlamak için olduğunu anlatmak gerekir.” diyen Öz, 'Nerede olursan ol her zaman yanındayım' mesajının konuşmada mutlaka verilmesi gerektiğini vurguluyor.

Merve Öz, “Yaşlandığımızda bize ne kim bakacak?” endişesinin orta yaştan itibaren çoğu insanda var olduğunu ve bu belirsizliğin sıkıcı olacağını ifade ediyor ve bu kararı onlara açıklarken dikkat edilmesi gereken noktaları sıralıyor:

• Verdiğiniz kararı uygularken onların iş birliğini isteyin.

• Bakıcı ile yapacağınız görüşmelere onların da katılmasına izin verebilir veya görüşmelerle ilgili bilgiler verebilirsiniz. 

• Refah evi kararı verdiyseniz de birkaç huzur evi ile görüşüp onların fikirlerini alarak seçim yapabilirsiniz. 

• Bu şekilde davrandığınızda başınızdan atmak yerine onlar için en iyisini istediğinizi anlatmış olacaksınız. 

• Refah evi kararınızda ziyaret sıklığınız hakkında bilgi vererek yalnız kalma ve açlık konusundaki korkularını gidermiş olursunuz. 

• Herhangi bir ihtiyaçları olduğunda bu ihtiyacını giderebileceğinize dair güven verin.

Yapacağınız iş birliği ile birlikte, olumsuz duygu ve düşünceler ile meşgul olmak yerine verilecek karara odaklandıkları için bir nebze olsun kafalarının dağılacağını söyleyen Öz, karara tesir etmenin onları azıcık olsun rahatlatacağını belirtiyor.

Merve Öz, ihtiyar aile büyüklerinin bakımı için en doğru kararı almak isteyen, keza onlar hem de kendileri için şartlar dâhilinde en iyi refah evini ya da en iyi bakıcıyı bulan çocuklarına “Onu muhtemel olduğunca ziyaret edeceğinizi, ihtiyaçlarını karşılayacağınızı kendinize de sıkça hatırlatın” tavsiyesinde bulunuyor.

BİR SORUDAN FAZLASI | Beni huzurevine mi göndereceksin?, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum