Bayram trafiği... Canınızı da koruyun cebinizi de

Bayram trafiği...

Bayram trafiği... Canınızı da koruyun cebinizi de
08 Temmuz 2022 - 08:33
Bayram trafiği... Canınızı da koruyun cebinizi de,

BAYRAM tatili öncesi Bağımsızlık ’in sorularını yanıtlayan Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkan Yardımcısı, Yüksek Alet Mühendisi Alpay Lök, öncelikle yollarda yaşanan sıkıntıları değerlendirdi: 

Tatil yolunda da gündelik şehiriçi yollara kıyasla hızlar yüksek ve ağır ticari vasıta sayısı fazla. Ağır ticari taşıtlar, yaralanmalı ve ölümlü trafik kazalarının yüzde 30 ’una karışıyor. Hafif araç kazalarının en ağırları şehirlerarası yollarda ve ağır taşıtlarla oluyor. Uzun yol deneyimi eksik lakin özgüveni yüksek sürücüler, tatil arabulucu ve tatil yolundaki farkları öngöremiyor.

Tatile veya eve bir an önce gelmek için çabuk kullanım kaza riskini artırırken, otobüs dahil güvenlik kemeri takılmaması kaza sonrası yaralanma ve ölümleri artırıyor.

SOL ŞERİDE DİKKAT

Bir de üçüncü şerit sorunu var. 3 şeritli otoyollarda kamyonlar birinci ve ikinci şeritte yarışıyor, otobüsler sürekli ikinci şeritten gidiyor ve önündeki otobüsü bir otomobil gibi üçüncü şerite geçerek solluyor. 120 kilometre hızla gitmek isteyen otomobiller, üçüncü şeritten selektörle gelen ve herkesi taciz eden, sürücülerden fırsat kalırsa sollayabiliyor. Otoyollarda hız, şerit disiplini ve takip mesafesi denetimi başlamalı; kamyon ve otobüslerdeki sürat sınırlama düzenekleri devreye alınmalı ve vasıta muayenesinde denetlenmeli. Kesintisiz üçüncü şeridi kullanan ve önündeki araçları selektörle taciz edenlere ağır para ve hatta hapis cezası verilmeli.”

140 KM HIZ, YÜZDE 60 DAHA POZITIF BENZİN

1 Temmuz itibarıyla otoyollarda sürat sınırının 120 km/h ’den 140km/h ’ye çıkması araçların kinetik enerjilerinin yüzde 36, dolayısıyla da yakıt sarfiyatının yüzde 59 artmasına neden olacaktır. Kinetik enerjideki bu artma mümkün bir çarpışma sonrası hasarı, yaralanma ve vefat riskini yükseltecektir. böylece araba sürücülerine önerimiz hızlarını artırmayıp, takip mesafelerini artırmaları ve mecbur kalmadıkça en sol şeride girmemeleri, bu şeridi sürekli işgal eden ve önündeki araçları selektörle taciz eden ve makaslama yapan trafik canavarlarına karşı dikkatli olmalarıdır.

Yakacak fiyatlarının fazla arttığı bu günlerde hızı yıkmak en kolay tasarruf yöntemi olacaktır. Gaye tatile veya eve biran önce yok mutlaka ulaşmak olmalı, bunun için de gezi için ayrılan vakit artırılarak olası riskler azaltılmalıdır.”

Bayram trafiği... Canınızı da koruyun cebinizi de, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum