Bayraktar AKINCI 'dan bir irtifa rekoru daha

Bayraktar AKINCI ’dan bir irtifa rekoru daha, Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi zarfında Baykar kadar milli ve eşsiz olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA ’nın (Taarruzi İnsansız Hava Arabulucu) 2 adet 750 at motor ile donatılan modeli Bayraktar.

Bayraktar AKINCI 'dan bir irtifa rekoru daha
23 Haziran 2022 - 00:22
Bayraktar AKINCI ’dan bir irtifa rekoru daha,

Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi zarfında Baykar kadar milli ve eşsiz olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA ’nın (Taarruzi İnsansız Hava Arabulucu) 2 adet 750 at motor ile donatılan modeli Bayraktar AKINCI B, kendisine ait olan milli havacılık zirve rekorunu daha yükseğe taşıdı.

KENDİSİYLE YARIŞIYOR

Hava Kuvvetleri Komutanlığı ’na teslim edilmek üzere Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri huzurunda dayanım, yüksek yükseklik ve yüksek sürat testleri yapmak için 21 Haziran 2022 tarihinde saat 19:31 ’de havalanan Bayraktar AKINCI B, kendisine ait olan ulusal bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek zirve rekorunu her yerde kırdı. Deneme kapsamında 45 bin 118 feet (13 bin 716 metre) irtifaya dek yükselen Bayraktar AKINCI B, 20 saat 23 dakikalık uçuşun gerisinde Çorlu Hava Meydan Komutanlığı ’ndaki Bayraktar AKINCI Uçuş, Eğitim ve Test Merkezi ’ne döndü.

İRTİFA REKORUNU 3 KEZ KIRDI

Bayraktar AKINCI TİHA ’nın 2 adet 450 beygirlik motor konfigürasyonuyla atama yapan Bayraktar AKINCI A modeli, 8 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen deneme dahilinde 38 bin 39 feet irtifaya çıkarak rekor kırmıştı. Bayraktar AKINCI B modeli ise 11 Mart 2022 tarihinde 40 bin 170 feet irtifaya çıkarak kendine ait rekoru daha yükseğe taşıdı. 22 Haziran 2022 tarihinde ise 45 bin 118 feet irtifaya meydana çıkan Bayraktar AKINCI B, üçüncü defa yükseklik rekoru kırmış oldu.

6 BİN 406 KİLOMETRE YOL KATETTİ

Hava Kuvvetleri Komutanlığı ’na teslim edilecek Bayraktar AKINCI B ’lerin kabul faaliyetleri için Bayraktar AKINCI Uçuş, Eğitim ve Deneme Merkezi ’nde yer alan Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri de bu tarihi anlara tanıklık etti. AKINCI B, yüksek hız denemelerinin de gerçekleştirildiği 20 saat 23 dakika süren uçuş boyunca toplam 6 bin 406 kilometre yol katettikten sonradan deneme faaliyetini başarıyla tamamladı.

AKINCI İLK DEFA ANADOLU KARTALI ’NDA

Bayraktar AKINCI B, halihazırda sürekli deneme faaliyetlerinin yanı sıra aynı zamanlı olarak Anadolu Kartalı Tatbikatı ’nda da tayin alıyor. Rekor uçuşunun gerçekleştirildiği sıralarda Doğu Akdeniz ’de tatbikat kapsamındaki senaryoda atama uçuşunu gerçekleştiren Bayraktar AKINCI, bu nedenle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdiği 29 Ağustos 2021 tarihinden itibaren ilk detaylı Hava Kuvvetleri tatbikatında boy göstermiş oldu. 

BATMAN ’DAN KALKIP EGE ’DEKİ HEDEFLERİ VURDU

Bayraktar AKINCI TİHA, yeniden Haziran ayı içerisinde İzmir Seferihisar ’da icra edilen EFES-2022 Müşterek Atışlı Fiili Tatbikatı‘nda Batman ’da konuşlu olduğu üsten kalkış yaparak Seferihisar ’daki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi ’nde belirlenen hedeflere atışlarını başarıyla gerçekleştirmiş ve Batman ’daki üssüne geri dönmüştü.

İHRACAT GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Bayraktar AKINCI TİHA için şimdiye değin 4 ülkeyle, Bayraktar TB2 SİHA için ise 22 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı. Yapılan sözleşmeler kapsamında Bayraktar TB2 SİHA ’ların teslimatları sürerken, Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor. 2021 ’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatı gerçekleştiren Baykar, Türkiye İhracatçılar Meclisi kadar açıklanan verilere göre savunma ve havacılık alanında en fazla ihracat yapan firma oldu. Ulusal TİHA Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2 SİHA ’ya alaka duyan çoğu ülke ile görüşmeler devam ediyor.

Bayraktar AKINCI ’dan bir irtifa rekoru daha, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum