Bakan Özer: Öğretmenlerimizin eğitimi için 292 milyon bütçe ayırdık

Bakan Özer: Öğretmenlerimizin eğitimi için 292 milyon bütçe ayırdık, Ulusal Eğitim Bakanlığı göre Bakırköy ’deki bir otelde, mektep yöneticileri seminerleri kapsamında Sosyal Bilimler Liseleri yöneticileri ile ‘Tarih Kültür ve Uygarlık Bilinci ’ semineri düzenlendi.

Bakan Özer: Öğretmenlerimizin eğitimi için 292 milyon bütçe ayırdık
23 Haziran 2022 - 13:55
Bakan Özer: Öğretmenlerimizin eğitimi için 292 milyon bütçe ayırdık,

Ulusal Eğitim Bakanlığı göre Bakırköy ’deki bir otelde, mektep yöneticileri seminerleri kapsamında Sosyal Bilimler Liseleri yöneticileri ile ‘Tarih Kültür ve Uygarlık Bilinci ’ semineri düzenlendi. Seminere, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bakan yardımcıları Petek Aşkar, Sadri Şensoy, Nazif Yılmaz, İstanbul İl Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, yazan Saadettin Ökten ve Sosyal Bilimler Liselerinden 186 yönetici katıldı. 

"SON 20 YIL EĞİTİMDE ERİŞİM SORUNUNUN ÇÖZÜLDÜĞÜ BİR DÖNEMDİR"

Seminerde konuşan Bakan Özer "Son 20 yılda eğitimle ilgili çok enkaz bir döneme tanıklık ettik. Eğitimde erişim sorununun çözüldüğü bir dönemdir. Eğitimde kitleselleşme ve evrenselleşme döneminin yaşandığı dönem son 20 yıldır. Eğitimin bütün kademelerinde bu memleketin çocuklarının eğitime bulundukları lokasyonlarda, fazla uzaktan mesafelere gitmeden rahatlıkla erişebildiği bir dönemdir. Her ülkenin en kıymetli sermayesi beşeri sermayesidir. Beşeri sermayesini şekillendiren şey eğitimdir. Eğer beşeri sermayenizi eğitime eriştiremezseniz, ayrıca müreffeh hem dostça hem de rekabet eden toplum inşa edebilmeniz fazla zordur" dedi. 

"OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDEKİ OKULLAŞMA ORANLARI YÜZDE 11'LERDEYKEN ŞUAN YÜZDE 92'LERE ULAŞTI"

Bakan Özer, "OECD ülkelerinin 1950 ’li yıllarda sahiden tamamlamış olduğu süreci biz 70 yıl gecikmeyle yaşadık. Bunu çok kıymetli buluyoruz. Son zamanlarda şöyle söylem var. Bunu yapılanları hükümsüzleştirmek olarak algılıyorum. ‘Ya bir şey yapılmadı, okullar yapıldı, binalar yapıldı, şu oldu, bu oldu. ’ Daha önceden neden yapılmadı? Daha önceden niye vatandaşın bulunduğu lokasyonlarda fazla sıcacık bir şekilde eğitime erişim sağlanmadı? 300 binlik derslik sayısı şu lahza 855 binlere ulaşıldı. Okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranları yüzde 11 ’lerdeyken şuan yüzde 92 ’lere ulaştı. Biz 70 ’li yıllardan değil 2000 ’li yıllardan bahsediyoruz. 20 yıllık bir hikaye. Bugün eğitimin kalitesinden bahseden kesim niye imkanları varken çocukların eğitime erişimiyle ilgili imkanları artırmadı? Son 20 yılda okul öncesinden yükseköğretime dek bu ülkede 70 sene gecikmeyle birincil kez okullaşma, eğitimde kitleselleşme ve evrenselleşme süreci tamamlandı" diye konuştu. 

"KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMA ORANI ERKEK ÇOCUKLARINI GEÇTİ"

Bakan Özer, "Zaten sorunu olmayan kesim varlığını sürdürürken bedensel kaynaklardan ve eğitime erişim için kent değiştirmesi, ilçe değiştirmesi gereken ve bu nedenle eğitime erişemeyen halk müziği, halkımız eğitime erişti. İkincisi de kız çocukları. Bu ülkede yıllarca kız çocuklarıyla ilgili spekülasyonlar yapıldı. Muhafazakar kesim çocuklarını okula göndermiyor diye. Hem okul yapmıyorsun hem de kız çocukları okula gitmiyor diyorsun. Son 20 yılda ilk defa kız çocuklarının okullaşma oranı erkek çocuklarını geçti. Seslenmek oysa olanak sağladığı süre bu vatandaşlarımız çocuklarını okula gönderebiliyormuş" dedi. 

"EĞİTİM DEMOKRATİKLEŞTİRİLDİ"

Bakan Özer, “20 yıl öncesinden kaynaklanan toplumsal mühendislik projelerinin anti demokratik şekilde uygulanmasının yol açmış olduğu hasarlarda 20 yılda tamir edilmeye çalışıldı. Eğitim, toplumsal taleplerin cevap üretebilir hale getirildi, demokratikleştirildi. 20 yılda çok önemli bir değişim hamlesi gerçekleştirmiş olduk. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak bundan böyle erişim problemi çözülmüş, büyümesini sağlamış ve bu büyümeyi yaparken kaliteyi odağına alarak bir yükselme gerçekleştirmiş devasa bir eğitim sistemine sahibiz. 18.9 milyon öğrenci, 1.2 milyon öğretmen, muhteşem bir sistem” dedi. 

"AMACIMIZ ÖĞRETMENLERİMİZİ YAŞAM BOYU ÖĞRENENLER YAPMAK"

Özer, "Bakanlık olarak 3 önceliklerinin olduğunu vurgulayan Özer, “Mektep öncesi, mesleki eğitim ve öğretmenlerimizin gelişiminin fazla boyutlu olarak desteklenmesi. Asıl odağımız siz değerli öğretmenlerimiz. Sizleri dinç kılmak ve imkanlarınızı çoğaltmak için her türlü imkanı seferber ediyoruz. Bunun birincil hamlesini 60 yıllık arzu olan öğretmenlik meslek kanunu ile yaptık. Amacımız öğretmenlerimizi hayat boyu öğrenenler yerine getirmek" ifadelerini kullandı. 

"292 MİLYONLUK BÜTÇE AYIRDIK"

Bakan Özer, "2021 yılını 2.9 milyon öğretmenin eğitimiyle tamamladık. İlk defa hoca başına ders saati alınan eğitim saati 94 saate çıktı. 2022 yılının altıncı ayında 3.2 milyon hoca eğitim aldı. İstiyoruz oysa, öğretmenlerimizi hiç yalnız bırakmayalım. Sürekli onların talep etmiş oldukları, kendilerini geliştirecekleri ve mazeret üretemeyecekleri bir ortama içten gitmeye çalışıyoruz. Bunun için de bütçede önemli çoğalma yaptık. 2021 yılında öğretmenlerin eğitimiyle ilgili 8.9 milyonluk bütçe kullanırken bu yıl ayırmış olduğumuz bütçe 292 milyon. Kullanın, yeter fakat isteyin" diye konuştu. 

 

Bakan Özer: Öğretmenlerimizin eğitimi için 292 milyon bütçe ayırdık, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum