Bakan Ersoy: Hedefimiz gezici kütüphaneleri 81 ile yaymak

Bakan Ersoy: Hedefimiz gezici kütüphaneleri 81 ile yaymak, Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nde 10 yeni gezici kütüphane aracının teslim törenine katıldı.

Bakan Ersoy: Hedefimiz gezici kütüphaneleri 81 ile yaymak
21 Temmuz 2022 - 18:39
Bakan Ersoy: Hedefimiz gezici kütüphaneleri 81 ile yaymak,

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nde 10 yeni gezici kütüphane aracının teslim törenine katıldı. Bakan Ersoy, kütüphanelere yaptıkları yatırımları arttırdıklarını belirterek, "Burada en kayda değer değişiklik, son dönemde kütüphanelerin konseptini değişiklik kararı aldık. 'Yaşayan Kütüphaneler' konseptini hayata geçirdik. Artık kütüphaneler yalnızca sıralardan, raflardan, sandalyelerden oluşan binalar olmaktan çıkıyor. Kültür, sanat, spor gibi çoğu etkinliği de içinde barındıran bir hayat merkezi haline getiriyoruz. AVM'lerde, tren garlarında, havalimanlarında, insanların yoğun şekilde ziyaret ettiği, bulunduğu noktalarda gereksinim sahiplerinin ayağına gitme kararı aldık. Son 4 yıldır birçok noktada kütüphaneleri açmaya başladık. İçerik olarak da değişikliğe gittik. Olağan kütüphanelerin yanında bebek kütüphanelerini ve gençlere özel kütüphaneleri de eklemeye başladık. Son yeniliğimiz de gezici kütüphaneler. Özellikle erişemediğimiz noktalarda, kent merkezlerinden daha uzak noktalarda, ücra köşelerde vatandaşımızın, gereklilik sahibinin ayağına gidebilmek için yapılmıştı" ifadelerini kullandı.

'66 GEZİCİ KÜTÜPHANEMİZ OLDU'

Bakan Ersoy, yaşamış kütüphane konsepti çerçevesinde içerik değişikliğine gittiklerini de kaydederek, "Gezici kütüphanelerimizin içinde TV sistemleri de var. Bilhassa küçük yaştaki çocuklarımıza, ihtisas gereken konularda eğitim de veriyoruz. Bir otobüs büyüklüğünde olmasına karşın çok ciddi kitap da taşıyor. İçerisinde aracına göre değişen 3-4 bin arası kitap var. Bizim hedefimiz, bu gezici kütüphaneleri 81 ile yaymak. Şu asıl kadar 56 gezici kütüphanemiz vardı, biz 10 tane daha devreye alıyoruz. 10 kütüphaneyle 66'ya çıkmış olacak ve 2023 hedefimiz olan 81 ile ilave alacağımız otobüslerle birlikte ulaşacağız" diye konuştu.

Teslim edilen 10 yeni gezici kütüphanenin Bartın, Siirt, Giresun, İstanbul, Osmaniye, Kırklareli, Karaman, Muş, Siirt ve Edirne'ye gönderileceği öğrenildi.

Bakan Ersoy: Hedefimiz gezici kütüphaneleri 81 ile yaymak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum