Amasya kirazına coğrafi işaret

Amasya kirazına coğrafi işaret, Kiraz üretiminde 7.

Amasya kirazına coğrafi işaret
21 Temmuz 2022 - 22:45
Amasya kirazına coğrafi işaret,

Kiraz üretiminde 7. sırada bulunan Amasya ’nın bu alanda iddialı olduğunu gösteren Vali Mustafa Masatlı, “Amasya kirazı, kendine has aroması ve lezzetiyle, iç ve dış pazarlarda seçim edilen bir üründür” dedi.

Üreticilere 40 bin adet kiraz fidanı desteği sağladıkları geçen sene yaklaşık 41 bin tonluk kiraz üretiminin yapıldığını andıran Vali Masatlı, verimli geçen bu yıl da 45 bin ton civarında rekolte beklediklerini söyledi.

2020 yılında 4 olan coğrafi işaretli mahsul sayısının öncülük ettikleri incelemeler sonucu Amasya kirazıyla birlikte 12 ’ye yükseldiğine sinyâl eden Masatlı, bu noktadan sonra üreticilere düşen görevin nitelikli kiraz üretimini artmak ve tarımsal üretime üst seviyede katkı maddesi sunmak olduğunu vurguladı.

Amasya kirazına coğrafi işaret

Amasya kirazının kayıt belgesi, meyve diyarı olarak bilinen Ziyaret beldesinin Belediye Başkanı Mehmet Uyanık'a verildi. Programa, AK Parti Amasya Milletvekili Levent Karahocagil, Amasya Belediye Başkan Vekili Ahmet Çoban, YHKB Müdürü Mustafa Örgüt, protokol üyeleri ve davetliler katıldı.

Amasya kirazına coğrafi işaret, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. İçeriğin Kaynağı takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum